wtorek, 18 czerwca 2024 13:24

Nadchodzą groźne burze. Grad do 3 cm. Alerty dla Małopolski

Autor Marzena Gitler
Nadchodzą groźne burze. Grad do 3 cm. Alerty dla Małopolski

W Małopolsce po południu prognozowane są burze. Będą przemieszczać się z południowego wschodu na na północny wschód. Najbardziej niebezpieczne będą w nocy.

Idą burze

IMGW wydał ostrzeżenia przed burzami i upałem w Małopolsce. Niebezpieczne zjawiska są już notowane przez obserwatorów. "Miejscami pojawiły się pierwsze burze, którym towarzyszą opady deszczu o natężeniu do 5 mm/10 min, dając godzinną sumę opadów rzędu około 10 mm. W ciągu kolejnych 2-3 godzin godzin przewiduje się dalszy rozwój burz z intensywniejszymi zjawiskami towarzyszącymi: wysokość opadów do 15-25 mm, porywy wiatru do 70 km/h, choć punktowo niewykluczone są wyższe prędkości, lokalnie grad do 2-3 cm. Burze przemieszczać się będą z południowego-zachodu/zachodu na północny-wschód/wschód" - ostrzegają meteorolodzy.

Silny deszcz z burzami może wystąpić lokalnie na południu Małopolski. W czasie nocnych burz możliwe są bardzo silne porywy wiatru - do 100km/h.

"W tej chwili burze notujemy w linii od Bielska-Białej po Zator. W obrębie komórki bliższej Bielsko-Białej odnotowano sygnaturę kolca gradowego. Doniesienia, które napłynęły z tego obszaru potwierdzają opad gradu" - informują Polscy Łowcy Burz.

Dzień dobry nasi drodzy sympatycy! Przypominamy, że dziś należy spodziewać się intensywnych burz, które szczególnie...

Opublikowany przez Polscy Łowcy Burz Wtorek, 18 czerwca 2024

30 stopni w cieniu

Od dzisiejszego ranka do jutrzejszego wieczora prognozowane są upały. Temperatura lokalnie we wtorek może przekroczyć 30 st.. We środę temperatura maksymalna w dzień od 30°C do 32°C. Ciepła będzie również noc. Temperatura minimalna w nocy wyniesie od 17°C do 19°C.

W Krakowie na ulicach i placach pojawiły się kurtyny wodne. Ochłodzić się przy nich można na Rynku Głównym, Małym Rynku, Rynku Podgórskim, przy Barbakanie oraz w alei Róż (Nowa Huta). Kurtyny będą czynne w godz. 10.00–19.00.

Ulga dla zwierząt

Z powodu upałów dziś i jutro, 18 i 19 czerwca, w godz. 9.30–19.30 zamknięty został postój stały dorożek na Rynku Głównym oraz zakazany jest przejazd dorożek przez Rynek Główny. "Dorożki są jednym z symboli Krakowa, jednak zdrowie i bezpieczeństwo koni jest najważniejsze. W związku z prognozowanymi wysokimi temperaturami w najbliższych dniach postój stały dorożek w Rynku Głównym został zamknięty. Dorożki nie będą mogły w tym czasie także wjeżdżać na Rynek. Pamiętajcie by pić dużo wody. Zwracajmy także uwagę na dzieci i osoby starsze, które gorzej znoszą wysokie temperatury. I co najważniejsze, nie bądźcie obojętni gdy zobaczycie kogoś, kto może potrzebować pomocy! - napisał prezydent Aleksander Miszalski.

Dorożki są jednym z symboli Krakowa, jednak zdrowie i bezpieczeństwo koni jest najważniejsze. W związku z prognozowanymi...

Opublikowany przez Aleksandra Miszalskiego Wtorek, 18 czerwca 2024

Przypominamy, że z powodu upałów cierpią też zwierzęta, dlatego powinniśmy zadbać, aby te domowe miały stały dostęp do czystej wody, a dla żyjących na wolności czworonogów i ptaków wystawmy wodę w pojemniczkach.

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka