niedziela, 15 maja 2022 07:40

Nadchodzi zaćmienie Księżyca. Będzie widoczne z Polski. Wiemy kiedy!

Autor Katarzyna Jamróz
Nadchodzi zaćmienie Księżyca. Będzie widoczne z Polski. Wiemy kiedy!

W nocy z niedzieli na poniedziałek (15-16 maja) na własne oczy będziemy mogli zobaczyć częściowe zaćmienie Księżyca. W naszym kraju będzie widoczne rano, kiedy naturalny satelita Ziemi będzie już zachodził.

Z kolei całkowite zaćmienie będzie można podziwiać w Ameryce Południowej, we wschodniej i południowej części Ameryki Północnej oraz na Antarktydzie i częściach Oceanu Spokojnego i Atlantyckiego, a także na zachodnich obrzeżach Europy i Afryki.

Poszczególne etapy nastąpią (według czasu polskiego):

  • godz. 3.32 - początek zaćmienia półcieniowego
  • godz. 4.28 - początek zaćmienia częściowego
  • godz. 5.29 - początek zaćmienia całkowitego
  • godz. 6.13 - maksimum zaćmienia
  • godz. 6.54 - koniec zaćmienia całkowitego
  • godz. 7.55 - koniec zaćmienia częściowego
  • godz. 8.51 - koniec zaćmienia półcieniowego

Co prawda w Polsce nie zaobserwujemy całkowitego zaćmienia Księżyca, ale będziemy mieli okazję obserwować to zjawisko w fazie częściowej. W przeciwieństwie do zaćmienia Słońca, do obserwacji zaćmienia Księżyca nie jest potrzebny żaden sprzęt, który będzie chronił nasz wzrok. Dla lepszej obserwacji przyda się jednak teleskop lub lornetka. Dodatkowo warto wybrać miejsce pozbawione przeszkód na zachodnim horyzoncie.

Kwiatowa pełnia księżyca 2022

Każda pełnia Księżyca posiada swoją niepowtarzalną nazwę. W maju nazywana jest "kwiatową" dzięki dawnym wierzeniom, które nawiązywały do wiosny, podczas której przyroda budzi się do życia. Majowa pełnia nazywana jest także: Mleczną Pełnią Księżyca, Pełnią Zajęczą oraz Pełnią Sadzenia Kukurydzy.

Ostatnie całkowite zaćmienie Księżyca w Polsce miało miejsce 21 stycznia 2019 roku. Kolejne odbędzie się 7 września 2025 roku.  

Źródło: PAP
Fot.: Ilustracyjne

Polska

Polska - najnowsze informacje