środa, 30 grudnia 2020 13:57

Naprawa skrzyni biegów - co warto wiedzieć?

Autor Artykuł sponsorowany
Naprawa skrzyni biegów - co warto wiedzieć?

Skrzynia biegów jest jednym z najważniejszych elementów konstrukcyjnych samochodu. Jeśli więc zauważyliśmy, że nie działa ona prawidłowo, powinniśmy odwiedzić dobry serwis. Po czym poznać, że mamy problem ze skrzynią biegów i jak go naprawić?

Awarie skrzyni biegów zdarzają się dość często. Szczególnie narażone są na nie samochody osobowe wyposażone w układ automatyczny. Problem ze skrzynią jest przeważnie sprawą dość uporczywą i może uziemić nas nawet na kilka dni. Nieprawidłowo działająca uniemożliwia bowiem sprawne prowadzenie pojazdu. Jest ona jednym z najważniejszych elementów konstrukcyjnych samochodów. Jej zadaniem jest między innymi przekierowywanie mocy z silnika na koła. Co może spowodować awarię? Takich czynników jest naprawdę wiele. Jednak najważniejszym z nich są przede wszystkim warunki i sposób eksploatacji. Na szczęście problem ze skrzynią można rozwiązać, odwiedzając profesjonalny serwis. Jak skutecznie rozpoznać objawy awarii?

Problem ze skrzynią biegów — jak go rozpoznać?

Zarówno automatyczne, jak i te manualne skrzynie biegów czasem ulegają awariom. Tak to już bywa przy urządzeniach mechanicznych. Czasem zbyt intensywna eksploatacja, czy też brak serwisowania może spowodować różnego rodzaju usterki. Większość z nich można na szczęście naprawić. Na początku jednak warto wiedzieć, jakie są w ogóle objawy takiej awarii. W końcu w pierwszej fazie sygnały wcale nie muszą być wyraźne, a im wcześniej wdrożymy działanie naprawcze, tym lepiej.

Problem ze skrzynią może zacząć się całkiem niewinnie. Przeważnie pierwszym sygnałem jest problem ze zmianą biegów. Jeśli ''ciężko chodzą'' lub przy ich przerzucaniu słyszymy charakterystyczne zgrzytanie, to pora odwiedzić serwis. Powodem usterki są zazwyczaj zużyte synchronizatory, czy też koła zębate. W takich przypadkach przeważnie możliwa jest całkowita naprawa i regeneracja skrzyni biegów.

Skrzynie biegów

Naprawa skrzyni biegów — jak przebiega i ile kosztuje?

To, w jaki sposób przebiega naprawa skrzyń biegów, zależy przede wszystkim od rodzaju i stopnia zaawansowania usterki. Bardzo często w takich przypadkach stosowana jest regeneracja układów. Taka czynność umożliwia przywrócenie mechanizmowi sprawnego działania. Niekiedy natomiast, gdy uszkodzenie jest trwałe i zwykła naprawa nie wystarcza, skrzynie biegów należy po prostu wymienić.

Jedną z najważniejszych kwestii naprawy skrzyni biegów jest oczywiście cena. Koszt serwisowania jest jednak bardzo zróżnicowany. Zależy on bowiem od wielu czynników oraz tego, czy skrzynie biegów trzeba będzie wymienić, czy też wystarczy regeneracja.

Motoryzacja

Motoryzacja - najnowsze informacje