niedziela, 24 marca 2024 07:00

Pamięć o rodzinie Ulmów. Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

Autor Karolina Kurando
Pamięć o rodzinie Ulmów. Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

24 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. W tym roku mija 80 lat od zabójstwa rodziny Ulmów i Żydów, których ukrywała.

Wiktoria i Józef Ulmowie przez ponad rok ukrywali na poddaszu swojego domu ośmioro Żydów. Udzielając im schronienia wykazali się nie tylko wielką odwagą, ale przede wszystkim empatią.

Historia Ulmów i osób, którym pomogli, zakończyła się tragicznie. 24 marca 1944 r. wszystkie osoby rozstrzelano przed domem we wsi Markowa. Ktoś złożył Niemcom donos. By uczcić pamięć rodziny, to właśnie 24 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Święto zostało ustanowione w 2018 r. na mocy ustawy podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę. We wrześniu 2023 r. rodzina Ulmów została beatyfikowana.

W tym dniu na wielu budynkach w Krakowie widoczne będą flagi miejskie, państwowe i Unii Europejskiej, m.in. na Urzędzie Miasta Krakowa. TAURON Arena Kraków, wieża telewizyjna firmy Emitel i kładka o. Bernatka zostaną podświetlone w biało-czerwonych barwach.

Fot. główne: zbiory cyfrowe Muzeum Polaków Ratujących Żydów Podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej/polin.pl

Czytaj również:

Gdy zabijali ją Niemcy, zaczęła rodzić. Dzisiejsza beatyfikacja będzie fenomenem w Kościele Katolickim
10 września w Markowej (woj. podkarpackie) odbędzie się beatyfikacja zamordowanej przez Niemców rodziny Ulmów. Wykonana prze hitlerowców egzekucja była karą za pomoc, jakiej Ulmowie udzielili Żydom. W rozmowie z Głosem24 o nowych błogosławionych opowiada Maria Elżbieta Szulikowska.
To była tragiczna noc. Zginęli wszyscy, nawet nie w pełni narodzone dziecko. Teraz Ulmowie dołączą do grona błogosławionych
10 września 2023 r. w miejscowości Markowa (woj. podkarpackie) odbyła się beatyfikacja zamordowanej przez hitlerowców rodziny Ulmów. Wykonana przez Niemców 24 marca 1944 r. egzekucja była karą za pomoc, jakiej Ulmowie udzielili Żydom. W rozmowie z Głosem24 historię nowych błogosławionych przybliża A…

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka