środa, 29 grudnia 2021 14:19

Kraków: W tym roku Orszak nie Trzech, a Czterech Króli! Gdzie spotkacie czwartego króla?

Autor Patryk Trzaska
Kraków: W tym roku Orszak nie Trzech, a Czterech Króli! Gdzie spotkacie czwartego króla?

Już 6 stycznia o godzinie 11 ulicami Krakowa, jak co roku, przejdzie orszak Trzech Króli. Jednak wszyscy, którzy chcą wziąć udział w pochodzie prowadzonym przez reprezentantów trzech kontynentów muszą liczyć się z ograniczeniami wynikającymi z obostrzeń sanitarnych dotyczących ilości osób i zachowania dystansu. Mimo to organizatorzy i tak liczą na świetną atmosferę. Zwłaszcza, że na uczestników czeka niespodzianka. Będzie czwarty król!

To już 12. Orszak Trzech Króli, który przejdzie ulicami Krakowa. Tradycyjnie z trzech lokalizacji wyruszą orszaki czerwony - europejski, zielony- azjatycki, i niebieski - afrykański. Niestety nie każdy będzie mógł wziąć udział pochodzie ulicami miasta zmierzającym do Stajenki, aby pokłonić się Jezusowi. Grupy każdego z trzech orszaków będą mogły być maksymalnie stuosobowe. To skutek obostrzeń sanitarnych z powodu pandemii koronawirusa.

Tradycyjnie o godzinie 10 metropolita krakowski Marek Jędraszewski odprawi mszę św. w Katedrze na Wawelu. Po jej zakończeniu razem z królem Kacprem poprowadzi czerwony orszak z katedry na Wawelu, potem ulicą Grodzką, aż na Rynek. Orszak niebieski wyruszy z placu Matejki, skąd przejdzie ulicą Floriańską do Rynku. Z kolei orszak zielony rozpocznie w salezjańskim parku przy ulicy Tynieckiej, idąc w kierunku Rynku i mostu Dębnickiego, po przemierzeniu którego skieruje się na ulicę Szewską, którą przejdzie aż do Rynku. Ale w tym roku czeka nas też mała sensacja - w Krakowie pojawi się czwarty król! – W tym roku będziemy mieli czwartego króla. To pomysł jednaj z sióstr, która organizuje orszak niebieski – mówi Jacek Koźmiński z Fundacji Kacpra, Melchiora i Baltazara, organizatora orszaku. – Będzie nim król Krak, który przy Barbakanie wraz z królewną Wandą przywita króla afrykańskiego.

Orszaki tradycyjnie spotkają się na Rynku Głównym przed sceną, gdzie czekać na nie będzie żłóbek i Święta Rodzina. I pod wieżą ratuszową trzej królowie pod złożą pokłon nowo narodzonemu dzieciątku Jezus. Jak informuje Radio Kraków, w tej edycji w rolę trzech króli wcielą się: Kamil Syc - Król Europejski, John Peter z Tanzanii - Król Afrykański i Wietnamczyk  Hung Trung Nguyen - Król Azjatycki. Trzem królom towarzyszyć będzie zastęp młodych rycerzy i pastuszków, w których role wcielą się uczniowie krakowskich szkół podstawowych wraz z rodzicami.

– To wielka radość być z tyloma rodzinami i poczuć wielką wspólnotę Kościoła w takim wymiarze zewnętrznym, publicznym – mówi do uczestników orszaku metropolita krakowski. – Wchodzimy w strefę profanum, opuszczamy kościoły, ale właśnie po to, aby pokazać, że Jezus przyszedł naprawdę do wszystkich. I w świecie, który nam dał, mamy nie tylko prawo, ale też obowiązek ciągle Go znajdywać w radości i pokoju.

Jak co roku orszak będzie miał wymiar nie tylko religijny, ale też charytatywny. – Od 10 lat podczas krakowskiego Orszaku Trzech Króli odbywa się zbiórka na rzecz projektu mieszkaniowego dla osób bezdomnych prowadzonego przez Dzieło Pomocy św. Ojca Pio – mówi Magdalena Szydełko z Dzieła Pomocy św. Ojca Pio. Organizacja obecnie prowadzi 12 mieszkań, w których osoby i rodziny bez domu przygotowują się do samodzielnego życia „pod dachem”.  Od 2012 roku z pomocy mieszkaniowej Dzieła Pomocy św. Ojca Pio skorzystało już około 130 osób będących w kryzysie bezdomności. – Do tej pory „na prostą” wyszło 51 byłych już lokatorów mieszkań, którym udało się usamodzielnić i znaleźć mieszkania na wolnym rynku, dzięki czemu dziś mogą cieszyć się „normalną” codziennością – mówi Magdalena Szydełko. – Podczas Orszaku współtworzymy zielony, azjatycki strumień marszu. W tym roku otworzyliśmy też możliwość zbiórki wirtualnej od 5 do 7 stycznia. Chcemy w ten sposób wyjść naprzeciw sytuacji pandemicznej i osobom, które nie będą mogły włączyć się do orszaku.

Jak co roku organizatorem Orszaku jest fundacja imienia Kacpra, Melchiora i Baltazara, która powstała z myślą o tym wydarzeniu. W pomoc zaangażowali się też m.in. Wydarzenie współorganizują m.in. salezjanie, harcerze Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej oraz Skauci Europy.

fot: Archidiecezja Krakowska

Kraków

Kraków - najnowsze informacje