sobota, 26 marca 2022 12:25

Nauczka dla wszystkich spalających śmieci. Płonęła cała łąka...

Autor Norbert Kwiatkowski
Nauczka dla wszystkich spalających śmieci. Płonęła cała łąka...

Z ogniem nie ma żartów. Przekonał się o tym mieszkaniec gminy Chełmek, który  pomimo obowiązującego zakazu postanowił spalić odpady w ognisku przy domu. Niestety ogień wymknął się spod jego kontroli niszcząc żywopłot oraz kilkadziesiąt arów pobliskiej łąki.

Do zdarzenia doszło w środę tuż przed godziną 16. Straż Pożarna oraz Policja otrzymały zgłoszenie, dotyczące pożaru łąki na terenie jednej z miejscowości w gminie Chełmek.  Strażacy przeprowadzili akcję gaśniczą, natomiast policjanci w trakcie czynności ustalili, że do rozprzestrzenienia się ognia na pobliską łąkę doszło z winy 36 – letniego mieszkańca gminy Chełmek. Mężczyzna na terenie swojej posesji rozpalił ognisko w którym postanowił spalić śmieci. Niestety ogień szybko przeniósł się na pobliskie drzewa, a następnie na łąkę niszcząc ponad 30 arów.
Policjanci poinformowali mężczyznę o obowiązującym zakazie spalania odpadów i konsekwencjach grożących za stworzenie zagrożenia dla życia zdrowia lub mienia. Następnie poinformowali sprawcę wykroczenia o nałożeniu na niego dwóch mandatów karnych tj. za spalanie odpadów na posesji oraz za sprowadzenie zagrożenia pożarowego.

Przypominamy, że osoba, która spala śmieci bądź odpady zielone w ogródku lub na działce, może zostać ukarana mandatem w wysokości do 500 zł lub też wysoką grzywną w przypadku skierowania sprawy do sądu. Natomiast za stworzenie niebezpieczeństwa zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób, bądź spowodowanie wysokich strat materialnych Kodeks Karny przewiduje karę więzienia do 10 lat.

Foto: zdjęcie poglądowe/Małopolskapolicja

Oświęcim

Oświęcim - najnowsze informacje