poniedziałek, 23 stycznia 2023 22:52

Kraków. Nie chcą modlić się przed mozaikami o. Rupnika. "Czy osoby skrzywdzone będą czuły się tu bezpieczne? "

Autor Marzena Gitler
Kraków. Nie chcą modlić się przed mozaikami o. Rupnika. "Czy osoby skrzywdzone będą czuły się tu bezpieczne? "

Osoby zranione wykorzystaniem seksualnym oraz ich wspierających nie chcą modlić się w sanktuarium Jana Pawła II w Krakowie w miejscu ozdobionym mozaikami wykonanymi przez oskarżonego o wykorzystywanie seksualne zakonnika. "Czujemy się zmobilizowani do okazywania solidarności i modlitwy za osoby skrzywdzone przez o. Marko Rupnika" - napisali w oświadczeniu.

Przypomnijmy, w grudniu ubiegłego roku media zainteresowały się sprawą o. Marko Rupnika - cenionego rekolekcjonisty i słynnego twórcę mozaik po wywiadzie udzielonym  przez byłą zakonnicę włoskiej gazecie "Domani". Kobieta mówiła o nadużyciach Marko Rupnika, do których miało dojść 30 lat temu. 58-latka opowiedziała o zmuszaniu jej przez jezuitę do uprawiania seksu, w tym grupowego i oglądania filmów pornograficznych. Zarzuty zostały przesłane w 2021 roku do Kongregacji Nauki, ale nie wywołały żadnej reakcji ze względu na przedawnienie. Kobieta twierdzi, że o. Rupnik uwodził ją, uprawiał z nią seks i zastraszał podczas jej pobytu w słoweńskim klasztorze w latach 1987-1994. Miał też wymuszać seks grupowy, z nią i inną zakonnicą, mówiąc im, że w ten sposób będą jak... Trójca Święta. Zdaniem 58-latki Rupnik w podobny sposób wykorzystał co najmniej 20 sióstr. "Ktoś powinien powstrzymać go trzy dekady temu" — stwierdziła w rozmowie dziennikarką śledczą Federicą Tourn na łamach "Domani".

Do sprawy Rupnika odniósł się też generał jezuitów, o. Arturo Sosa, który potwierdził, że przez swoje czyny zakonnik był ekskomunikowany. Potwierdził też, ze opisane przypadki nadużyć miały miejsce.

Tymczasem o. Mario Rupnik, już po ujawnieniu jego czynów, nadal był zapraszany jako rekolekcjonista do Krakowa. Jest też autorem najsłynniejszych krakowskich mozaik - w sanktuarium św. Jana Pawła II. Tworzył je w latach, gdy objęła go ekskomunika.

O sprawę działalności o. Rupnika w krakowskim Kościele zapytaliśmy rzecznika krakowskiej kurii, ks. Łukasza Michalczewskiego. Ten jednak zasłonił się nieznajomością tematu. - Nie znam w ogóle tematu ojca Rupnika i tych zarzutów, więc jest mi bardzo ciężko się odnosić. Nie będę w żaden sposób komentował tej sprawy – powiedział.

Okazuje się, że postać o. Rupnika i jego nadużycia, nagłośnione w Polsce przez Onet i wiez.pl wywołały jednak skandal. Z modlitwy w górnym kościele sanktuarium, ozdobionym mozaikami Rupnika zrezygnowały osoby zranione wykorzystaniem seksualnym oraz ich wspierających, którzy o swojej decyzji poinformowali w oświadczeniu opublikowanym na Facebooku sanktuarium.

"Od 2019 roku w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie raz w miesiącu trwa cicha, godzinna adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji osób skrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym. Odbywają się tu także dwa razy w roku modlitwy, a po nich otwarte spotkania z osobami wspierającymi zranionych w sferze seksualnej. Informacje o ekskomunice i procesie ws. o. Marko Rupnika, którego nazwisko jest kojarzone z mozaikami dekorującymi wnętrze kościoła św. Jana Pawła II w Krakowie, wzbudziły wątpliwości, czy Sanktuarium może pozostać miejscem tych spotkań. Czy osoby skrzywdzone będą czuły się tu bezpieczne? Czy nie będzie to dla nich bolesne i gorszące? Z tymi pytaniami zwróciliśmy się do osób pokrzywdzonych, z którymi jesteśmy w kontakcie. Na spotkaniu, które odbyło się po poniedziałkowej modlitwie (jak w każdy drugi poniedziałek miesiąca), zdecydowaliśmy się – po konsultacji z Gospodarzami Sanktuarium – przenieść adoracje z kościoła z mozaikami na dół, do kaplicy Najświętszego Serca Pana Jezusa" - poinformowano. "Jednocześnie osoby skrzywdzone podkreśliły, że Sanktuarium jest dla nich dobrym miejscem, gdzie czują się bezpiecznie i są zaopiekowane przez duszpasterza" - dodano w oświadczeniu.

Autorzy oświadczenia podkreślili, że spotykając się w sanktuarium będą modlić się m.in za osoby skrzywdzone przez o. Marko Rupnika. "Mamy świadomość, że postrzeganie modlitwy w tym miejscu może być bardzo różne, szczególnie dla osób zranionych, które mocno przeżywają swoją traumę wykorzystania seksualnego. Chcemy jednak, aby to sprawcy wykorzystania i ci, którzy popierali ich działalność dokonywali zmian w swoim myśleniu i postępowaniu, a nie osoby skrzywdzone po raz kolejny musiały opuszczać miejsca, gdzie szukają wzmocnienia duchowego na ich drodze ku uzdrowieniu. Spotykając się w Sanktuarium jeszcze bardziej czujemy się zmobilizowani do okazywania solidarności i modlitwy za osoby skrzywdzone przez o. Marko Rupnika" - napisali świeccy katolicy związani z inicjatywą Modlitwa za Zranionych.

Na prośbę Osób zranionych wykorzystaniem seksualnym oraz osób je wspierających, które spotykają się na modlitwie w...

Opublikowany przez Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie Wtorek, 17 stycznia 2023

Zaprosili też na kolejne spotkanie modlitewne dla osób zranionych wykorzystaniem seksualnym, które odbędzie się w poniedziałek, 13 lutego 2023 r. w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie.

fot. Wikipedia/Zygmunt Put

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka