poniedziałek, 11 marca 2024 15:00

Wśród polskich płazów nie ma głośniejszego śpiewacza. To zwierzę skrywa w sobie wiele tajemnic

Autor Norbert Kwiatkowski
Wśród polskich płazów nie ma głośniejszego śpiewacza. To zwierzę skrywa w sobie wiele tajemnic

Jest mała, bo osiąga tylko 5 cm, a w jej ubarwieniu króluje kolor zielony, choć... potrafi go zmieniać. Rzekotka drzewna to taka malutka żaba, która naprawdę da się lubić. W Polsce spotykamy ją na terenie niemal całego kraju, poza górzystymi terenami.

Potrafi zmieniać zabarwienie

Nasz malutki bohater za ponad wszystko umiłował sobie spędzanie czasu na drzewach. Nic więc dziwnego, że doczekał się zacnego w swoim imieniu pseudonimu drzewołaz, który pasuje do niego idealnie.

Uczciwie trzeba przyznać, że "zielony piękniś" również by pasował, ponieważ rzekotki są naprawdę niezwykle urodziwymi płazami. Nie bylibyśmy jednak precyzyjni, ponieważ rzekotki drzewne podobnie jak kameleony potrafią zmieniać barwę swojego ciała.

Taka modyfikacja zajmuje im niespełna dwadzieścia minut. Co więcej, ten malutki płaz w tym czasie może przyjąć nawet niemal czarny kolor, co sprawia, że jego zaobserwowanie jest trudne zarówno dla człowieka, jak i drapieżników, które chętnie na nie polują.

Rzekotka drzewna potrafi zmieniać swój kolor/Foto: Wikipedia/Von.grzanka 

Najgłośniejszy płaz w Polsce

Mówi się, że rzekotki drzewne to najgłośniejsze płazy w Polsce. Zarówno, jeśli usłyszmy je w naturze czy obejrzymy nagrania z nimi - teza ta ma jak najbardziej swoje argumenty.

Jej głos słyszalny jest z odległości ponad 1 km i jest niezwykle charakterystyczny. Co więcej, gdybyśmy zapełnili Stadion Narodowy w Warszawie tymi wyjątkowymi śpiewakami, to nasze Orły w końcu mogłyby się doczekać naprawdę głośnego dopingu (ich grę to jednak przemilczymy...)

Zresztą, oceńcie sami:

Zapadają w sen zimowy

Gdy tylko nastanie późna jesień i temperatury zdecydowanie zaczną spadać poniżej 10 stopni, dorosłe rzekotki szukają odpowiednich dla siebie miejsc, gdzie będą mogły spokojnie przetrwać zimę.

Tak jak większość płazów - tak i drzewołazy - posiadają umiejętność hibernacji, dlatego już pod koniec lata rozpoczynają poszukiwanie bezpiecznych norek, tak by do marca w spokoju zapaść w sen zimowy.

A gdy się już wybudzą - nie tylko zmagają się z głodem czy potrzebą aktywności fizycznej, ale również... popularnym strzałem Amora. W tym przypadku okres godowy przypada na okolice kwietnia i maja, a za najlepsze miejsce do sztuki miłosnej wśród rzekotek drzewnych uchodzą zbiorniki wodne.

Foto: Wikimedia Commons/Christian Fischer

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka