czwartek, 9 czerwca 2022 10:15

"Nie macie pojęcia, jak ja zawsze lubiłem jeździć do Tarnowa". Rocznica papieskiej pielgrzymki

Autor Katarzyna Jamróz
"Nie macie pojęcia, jak ja zawsze lubiłem jeździć do Tarnowa". Rocznica papieskiej pielgrzymki

Trzydzieści pięć lat temu, 9 czerwca 1987 roku, w ramach jednej z wielu swoich pielgrzymek, Tarnów odwiedził papież Jan Paweł II. Podczas wizyty beatyfikował m.in. Karolinę Kózkówną.

Lecący z Lublina, papieski śmigłowiec wylądował przy hali ówczesnego sztucznego lodowiska (obecnie Arena Jaskółka Tarnów) w Tarnowie-Mościcach. Stamtąd Jan Paweł II przejechał papamobile do Domu Biskupiego przy ul. Dzierżyńskiego (obecnie Mościckiego). Wieczorem przed budynkiem zgromadziły się setki ludzi i doszło do niezaplanowanego spotkania z papieżem, który pojawił się w oknie na drugim piętrze i stamtąd rozmawiał z tarnowianami. Powiedział wówczas m.in.

– Bardzo się cieszę, że jestem w Tarnowie i stoję tu, w tym oknie. W ogóle bardzo się cieszę, że jestem w Tarnowie. Nie macie pojęcia, jak ja zawsze lubiłem jeździć do Tarnowa, do księdza biskupa Ablewicza i myślałem sobie, czy też ja jeszcze kiedyś pojadę do Tarnowa? I oto jestem.

Następnego dnia, 10 czerwca w obecności ponad dwóch milionów wiernych zgromadzonych na polach przy budowanym kościele pod wezwaniem Błogosławionej Karoliny, Jan Paweł II beatyfikował Karolinę Kózkówną. W homilii wygłoszonej podczas mszy beatyfikacyjnej, papież mówił m.in.: – Raduję się, że mogę być dzisiaj z wami. Ta ziemia od lat była mi bliska. Wpatrywałem się z podziwem w uroki jej krajobrazu, wędrowałem górskimi pasmami i dolinami wzdłuż potoków. Doznawałem wiele gościnności. I jest mi bliski ten Kościół. A chociaż dzisiaj przybywam do was jako pielgrzym ze stolicy św. Piotra w Rzymie, to przez lata byłem tu sąsiadem. I doznawałem dobrego, serdecznego sąsiedztwa. Tuż po uroczystościach Jan Paweł II podniósł do godności arcybiskupiej biskupa tarnowskiego, Jerzego Ablewicza.

Po południu, Jan Paweł II modlił się prywatnie w tarnowskiej katedrze. Celebrował także na Placu Katedralnym uroczyste nieszpory o Najświętszym Sakramencie z udziałem kapłanów i zakonnic. Z Tarnowa, papież odleciał do Krakowa, gdzie m.in. odwiedził grób rodziców na Cmentarzu Rakowickim.

Inf.: UM Tarnów
Fot.: domjp2.pl

Tarnów - najnowsze informacje