sobota, 5 października 2019 08:02

Niepołomice: Biesiada polskiej piosenki

Autor Marzena Gitler
Niepołomice: Biesiada polskiej piosenki

22 września w Osadzie Podegrodzie obok niepołomickiego zamku odbyła się Biesiada polskiej piosenki – nastrojowo, przebojowo, tanecznie, której organizatorem było Towarzystwo Miłośników Muzyki i Śpiewu im. Stanisława Moniuszki

Niezwykły klimat miejsca, słoneczna pogoda i temat tego muzycznego spotkania pozwolił zebrać liczną publiczność i to, co zasługuje na podkreślenie, publiczność wielopokoleniową. Po raz pierwszy w ponad 25-letniej historii Towarzystwo sięgnęło do innego rodzaju muzyki i śpiewu. Na 90 minut w niedzielne popołudnie dotychczasową przestrzeń form i utworów klasycznych wypełniła muzyka folkowa, biesiadna i rozrywkowa. Organizatorom zależało, by móc się spotkać z publicznością i zaproponować jej nie tylko słuchanie, ale i wspólną zabawę. Jak to zrobić najprościej? Zaproponować w programie utwory, piosenki znane i lubiane, które bez przeszkód będzie można wspólnie wykonać w miejscu, w którym można poczuć się naprawdę swobodnie. I tak też się stało. Wspólne biesiadowanie w pięknie położonym miejscu rozpoczęło się od powitania i zaprezentowania jednego z najbardziej znanej większości z nas już, z szkoły podstawowej Prząśniczki Moniuszki. Utworem tym organizatorzy nawiązali do swojego patrona, jak również do obchodzonego w naszym kraju Roku Moniuszkowskiego. Po nim popłynęły melodie i piosenki, które rozgrzewały publiczność i zachęcały do wspólnego śpiewania. Wśród nich znalazły się: Lipka, W moim ogródecku, Takiego Janicka, Głęboka studzienka, Ukraina, Prywatki czy Nie liczę godzin i lat.

Oprawę muzyczną zapewnił kwartet KRacoustic. Zespół występuje w składzie: Ryszard Dziurdzia – akordeon, Tomasz Kobiela – gitara, Michał Rapka – kontrabas, Piotr Bzowski – perkusja. Dla muzyków tej grupy wspólne muzykowanie jest nieodłączna częścią życia, gdzie pasja łączy się z profesjonalizmem. Instrument wiodący to akordeon, piękno jego brzmienia idealnie harmonizuje z akustyczną gitarą, niskimi tonami kontrabasu przy ciepłej, czasem ostrej dynamice perkusji. Na co dzień w swoim repertuarze posiadają popularne standardy muzyki jazzowej, bossa nova, soul, blues, tango jak i piękne walce francuskie….

Wydarzenie poprowadził, również od strony wokalnej, wspólnie z Glorią Brzezińską – wokal, flet prosty – piszący tę relację. Na uczestników biesiady czekała niespodzianka przygotowana przez organizatorów, a mianowicie każdy mógł poczęstować się kromką chleba ze smalcem i kiszonym ogórkiem.

Refleksje jakie pojawiały się zarówno w trakcie jak i po zakończeniu Biesiady pozwalają ocenić to niecodzienne działanie towarzystwa jako niezwykle udane. Zatem łatwiejsze wydaje się podjęcie decyzji o realizacji w Niepołomicach kolejnego, utrzymanego w duchu wspólnego muzykowania wydarzenia. Kiedy? W przyszłym roku, może późną wiosną…?

Organizatorzy serdecznie dziękują Burmistrzowi Miasta i Gminy Niepołomice Romanowi Ptakowi za patronat oraz Fundacji Zamek Królewski w Niepołomicach za wszelką udzielona pomoc w organizacji.

Zarząd Towarzystwa i jego członkowi i Artyści serdecznie zapraszają 27 października na koncert z udziałem artystów zaprzyjaźnionych z Towarzystwem inaugurujący XXVIII sezon artystyczny Towarzystwa przypadający w roku Jubileuszowym 20-lecia istnienia Zespołu Kameralnego Pro Arte oraz w Roku Stanisława Moniuszki.

W imieniu Zarządu TMMiŚ, Janusz Rojek/ UG Niepołomice

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje