piątek, 27 sierpnia 2021 05:57

Niepołomice. Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne zaprasza na Dni Otwarte

Autor Marzena Gitler
Niepołomice. Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne zaprasza na Dni Otwarte

28 i 29 sierpnia Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach zaprasza na Dni Otwarte w nowym budynku. Wydarzenie będzie połączone z otwarciem placówki po trwającej dwa lata rozbudowie.

Z okazji otwarcia rozbudowanej siedziby 28 i 29 sierpnia niepołomickie MOA zaprasza na zwiedzanie, które rozpocznie się już od godziny 11:00. Kolejne grupy 15-20 osobowe (z powodu pandemii) wpuszczane będą co 30 minut. Ostatnie wejście zaplanowano na godz. 17:00. Czas zwiedzania placówki dla jednej grupy to od 45 do 60 minut.

Dodatkową atrakcją podczas Dni Otwartych będą dwa różne wykłady Wiktora Niedzickiego – polskiego dziennikarza radiowego i telewizyjnego, autora programu Laboratorium, wykładowcy akademickiego, absolwenta Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Wykłady odbędą się w sobotę i niedzielę o godzinie 18:00. Tu również obowiązuje limit uczestników i obowiązują karty wstępu, które będzie można otrzymać w dniu wykładu.

Warto dodać, że niepołomickie MOA funkcjonuje już 55 lat. Placówka powstała dzięki pasji i zaangażowaniu mieszkańca Niepołomic – Zdzisława Słowika, animatora kultury, instruktora i sędziego sportowego, fotografa i radioamatora.
Jego upór, determinacja i zamiłowanie do nocnego nieba doprowadziły do posadowienia na gruntach należących do Szkoły Podstawowej pierwszego Pawilonu Obserwacyjnego. Stacja powstała 16 czerwca 1961 roku i była placówką krakowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, ale nowy budynek oficjalnie otwarto 25 września 1964 roku. Jednak już wcześniej zaczęły się to znaczące obserwacje nocnego nieba.

Na wiosnę 2019 roku ruszyła dwuletnie rozbudowa placówki. Podjęła się jej firma Samson sp. z o.o. Adam Lichorobiec z Niedomic za ponad 15 mln zł. Gmina Niepołomice otrzymała na ten cel ponad 5,7 mln zł dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Dwa miliony dołożył Powiat Wielicki, który też finansuje funkcjonowanie placówki w ramach zajęć pozalekcyjnych.

Nowy budynek składa się z trzech części. Pierwsza mieści zaplecze biurowe, zaplecze noclegowe (z myślą o uczestnikach nocnych obserwacji) wraz z niezbędnymi pomieszczeniami technicznymi, socjalnymi i magazynowymi, pokój śniadaniowy, biuro administratora. Druga część to część dydaktyczna - sala wykładowa, pokój nauczycielski, pracownie, kopuła obserwatorium, toalety oraz recepcja. Trzecią część stanowi budynek planetarium (jedyna część pozostawiona z poprzedniego budynku), ale i ono zostało przebudowane.

Obserwatorium przez ostatnie dwa lata, w związku z prowadzoną rozbudową musiało ograniczyć swoją działalność, ale i tak organizowało mnóstwo ciekawych wydarzeń, w tym plenerowe obserwacje nieba. Teraz będzie mogło działać w jeszcze większym zakresie.

fot. Fb. MOA Niepołomice

MOA Niepołomice obserwatorium
Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach zaprasza na Dni Otwarte - plakat MOA

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka