piątek, 27 sierpnia 2021 11:05

Niepołomice. Zajrzyj do środka MOA w nowej siedzibie

Autor Marzena Gitler
Niepołomice. Zajrzyj do środka MOA w nowej siedzibie

28 i 29 sierpnia Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach zaprasza na Dni Otwarte w nowym budynku.

24 sierpnia uroczyście otwarto Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach. Placówka ruszy teraz pełną parą.

Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach istnieje od 1964 roku. Obecny remont był pierwszą kompleksową modernizacją obiektu. Na terenie przy ul. Kopernika powstał budynek o bardzo nowoczesnej bryle zaprojektowany przez Biuro Projektów Lewicki Łatak. Znalazło się w nim miejsce na: planetarium, kopułę obserwacyjną, sale seminaryjne, salę wykładową, studio filmowo-fotograficzne oraz część noclegową, a w niej 12 pokoi z zapleczem sanitarnym i stołówką. Placówka ma też swoja bibliotekę.

- W najbliższy weekend odbędą się Dni Otwarte MOA - zapowiada dyrektor obserwatorium Dominik Pasternak. - Zapraszamy wszystkich do oglądania obiektu, na krótki seans w planetarium i wieczorne wykłady Wiktora Niedzickiego - zachęca.

Po dwuletniej przerwie, związanej z remontem, MOA ruszy już pełna parą.   Wznowione zostaną seanse w planetarium i nocne obserwacje nieba przez teleskop. Co ciekawe, pomimo trwających prac, MOA prowadził ciągle zajęcia pozalekcyjne, korzystając z sal położonej po sąsiedzku szkoły podstawowej.

Od września ruszą regularne zajęcia różnych klubów naukowo-hobbystycznych. .Już od soboty będzie się można zapisać do pracowni astronomicznej, robotyki, laboratoriów: chemicznego, fotograficzno-filmowego oraz do Klubu Młodego Odkrywcy. Niepołomicka placówka swoją ofertę kieruje też do grup szkolnych (dziecięcych i młodzieżowych) i przedszkolnych.

Decyzja o rozbudowie placówki zapadła w 2014 roku, gdy niepołomickie obserwatorium świętowało jubileusz 50-lecia, ale ostatecznie prace ruszyły w 2019 roku, po przygotowaniu montażu finansowego, projektu i dokumentacji. Całość prac pochłonęła blisko 15 mln, z czego blisko połowę Niepołomice wyłożyły ze swojego budżetu. Gminie udało się też pozyskać na ten cel 5,7 mln zł z małopolskiego RPO i 760 tys. dotacji z budżetu państwa. Cześć środków (2 mln zł) dołożył też Powiat Wielicki.  

Nową, rozbudowaną siedzibę Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach można zwiedzić w najbliższy weekend podczas zorganizowanych z tej okazji Dni Otwartych MOA.

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka