środa, 16 czerwca 2021 16:52

Niepołomice. Nie tylko oczyści ścieki, ale też da prąd

Autor Marzena Gitler
Niepołomice. Nie tylko oczyści ścieki, ale też da prąd

32 mln złotych, 6 lat przygotowań, dwa lata budowy - w gminie Niepołomice otwarto nową oczyszczalnię ścieków Podłęże Zachód.

15 czerwca oczyszczalnia została oficjalnie oddana do użytku. Na uroczystość spółka Wodociągi Niepołomice zaprosiła władze gminy, wykonawców i to zarówno ze strony budowlanej, jak i technologicznej, radnych, sołtysów i rady sołeckie Podłęża z dwóch kadencji, a także mieszkańców, którzy byli najbardziej zainteresowani powstającą budowlą.

Pomysł pojawił się w 2015 roku, później długo szukano lokalizacji. Ostatecznie wybrano miejsce przy Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów w Podłężu, czyli w obrębie Niepołomickiej Strefy Inwestycyjnej. W 2016 roku Rada Miejska w Niepołomicach podjęła uchwałę o budowie oczyszczalni i zaczęły się konkretne przygotowania. Wybrano najnowocześniejszą technologię membranową, żeby oczyszczalnia nie była obciążeniem dla sąsiadów. Została zaprojektowana i wybudowana nietypowo, jak na tego rodzaju budowle, nie ma przy niej bowiem charakterystycznych rozlewisk. Wszystkie rurociągi, urządzenia, filtry i zbiorniki niezbędne w procesie oczyszczania nieczystości zostały zmieszczone w obrębie budynku. Na zewnątrz więc nie wyróżnia się jakoś szczególnie.

Trzeba wiedzieć, że w tym budynku trwa proces oczyszczania biologicznego 2000 metrów sześciennych nieczystości dziennie. Projektanci i inwestorzy pamiętając o dynamicznym rozwoju naszej gminy, pozostawili sobie możliwość rozbudowy oczyszczalni, tak by mogła przyjmować o 1000 metrów sześciennych nieczystości na dobę więcej.

Obiekt przyjmuje ścieki z sołectw z zachodniej części gminy: Podłęża, Zakrzowa, Zakrzowca, Ochmanowa, Staniątek i Zagórza oraz z Suchoraby i Słomiroga.

W ramach inwestycji na terenie oczyszczalni wykonano panele fotowoltaiczne. Energia produkowana przez moduły fotolotnicze będzie używana na potrzeby własne obiektu. Maksymalna moc generatora fotowoltaicznego wynosić będzie 99,75 kWp.

- Dzięki tym inwestycjom wspieramy nasze środowisko naturalne, starając się by rozwój gospodarczy i mieszkaniowy nie był obciążeniem dla przyrody - podsumowuje Gmina Niepołomice.

Oczyszczalnia ścieków Podłęże Zachód powstała w ramach programu „Rozbudowa gospodarki wodno-ściekowej na terenie gminy Niepołomice”. Spółka Wodociągi Niepołomice pozyskała na inwestycję dofinansowanie unijne w kwocie 15 mln złotych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach działania 2.3 Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach oś priorytetowa II Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

inf. i foto: UMiG Niepołomice

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka