Przebudowa i modernizacja Stacji Uzdatniania Wody to jedna z największych inwestycji w Gminie Proszowice w przeciągu ostatnich lat. – To niezwykle ważna inwestycja dla każdego mieszkańców Proszowic i wielu sołectw, ponieważ otrzymujemy wysokiej jakości wodę, która będzie dostarczana przez długie lata - mówi Grzegorz Cichy, Burmistrz Gminy i Miasta Proszowice.
Jednym zadań własnych Gminy jest dostarczanie bieżącej wody do mieszkańców. W Gminie Proszowice zadanie to jest realizowane przede wszystkim za pośrednictwem Wodociągów Proszowickich. Świeżo zmodernizowana Stacja Uzdatniania Wody (SUW) pozwoli na zaopatrzenie mieszkańców Gminy Proszowice w wodę najwyższej jakości.
Przebudowa i modernizacja Stacji Uzdatniania Wody to jedna z największych inwestycji w Gminie Proszowice w przeciągu ostatnich lat. Całkowity koszt realizacji tego przedsięwzięcia to ponad 22 mln złotych, w tym prawie 17,5 mln złotych to dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.
– Proces projektowania i uzyskiwania wszelkich niezbędnych pozwoleń już za nami, a teraz ruszamy z budową stacji uzdatniania wody, która ma zostać ukończona w 2025 roku. Zamontowane zostaną między innymi nowe pompy głębinowe, zestaw pomp tłocznych, system nowoczesnej filtracji, nowa armatura oraz system zautomatyzowanego zarządzania procesami. To niezwykle ważna inwestycja dla każdego mieszkańców Proszowic i wielu sołectw, ponieważ otrzymujemy wysokiej jakości wodę, która będzie dostarczana przez długie lata. Mogliśmy zrealizować te rekordową inwestycję, gdyż gmina Proszowice pozyskała z programu Polski Ład dotację w wysokości 19 milionów złotych – mówi Grzegorz Cichy, Burmistrz Gminy i Miasta Proszowice.
Wykonawcą inwestycji jest firma Robert Muszański WOFIL, a wodę mieszkańcom dostarczają Wodociągi Proszowickie spółka prowadzona przez Gminę Proszowice.
– W ramach inwestycji obejmującej kompleksową modernizację, przebudowę i rozbudowę stacji wprowadzamy zupełnie nową technologię. Dzięki temu poprawi się jakość wody, która płynie w kranach. To jednak nie wszystko zmieni się też wygląd i otoczenie stacji przy ulicy Racławickiej w Proszowicach – mówi Grzegorz Cichy, Burmistrz Gminy i Miasta Proszowice.
Modernizacja Stacji Uzdatniania Wody rozpoczęła się ponad dwa lata temu, a zakończyła zaledwie kilka tygodni temu. Teraz czeka na ostateczny odbiór i oficjalne otwarcie. Przebudowa i modernizacja stacji podzielona została na dwa etapy. Pierwszy z nich zakładał przede wszystkim przebudowę ujęcia wody z potoku Ścieklec, odpowiednie przygotowanie i przebudowę istniejących już budynków, budowę nowych nadziemnych zbiorników retencyjnych oraz budowę przepompowni zasilającej sieć wodociągową wraz. Etap ten kosztował 10 514 870,00 zł (w tym dofinansowania: 9 208 149,00 zł) i zakończył się latem 2023 roku.
Drugi etap skupił się na samym systemie uzdatniania wody i zakładał rozbudowę i przebudowę technologii uzdatniania wody, budowę zbiorników na wodę uzdatnioną, stworzenie systemu odzysku wód oraz termomodernizację budynków. Całkowity koszt wykonania prac zawartych w tym etapie wyniósł 11 665 914,50 zł (w tym dofinansowania: 8 237 925,00 zł).
– Stacja Uzdatniania Wody w Proszowicach to pierwszy i najważniejszy etap podnoszenia jakości wody w naszej gminie, do naszych domów popłynie woda najwyższej jakości. W przyszłości wymagana jest jednak jeszcze modernizacja i przebudowa samej sieci wodociągowej i obiektów na niej się znajdujących – mówi Michał Chudy, Prezes Wodociągów Proszowickich.
Nowa Stacja Uzdatniania Wody podniesie jakość wody jaką dostarczana jest mieszkańcom. Nowoczesne technologie pozwolą na pozyskiwanie wody spełniającej wszelkie standardy i zapewnią bezpieczne z niej korzystanie. Standard dostarczanej wody będzie porównywalny z tą płynącą w Krakowskich wodociągach, będącą najlepszą tzw. „kranówką” w Polsce. Najnowocześniejsze systemy dozoru i kontroli wody pozwolą na jak najszybsze wykrywanie nieprawidłowości w stanie wody i ewentualne ostrzeżenie mieszkańców przed zagrożeniem.
Procesy technologiczne w stacji uzdatniania wody obejmują koagulację, sedymentację na wielostrumieniowych pakietach lamelowych, filtrację na złożach żwirowo-piaskowych, ozonowanie, filtrację na złożach z węgla aktywnego oraz dezynfekcję na lampach UV i przy wykorzystaniu podchlorynu sodu. Dodatkowo w skład systemu uzdatniania wody wchodzi system odzysku wód oparty na procesie klarowania w separatorze Lamella, filtracji na złożu żwirowo-piaskowym i dezynfekcji na lampie UV, jak i pompownie: pośrednie, płuczną i sieciową. Praca wszystkich pomp na SUW jest regulowana za pomocą przetwornic częstotliwości, celem zapewnienia płynności pracy w zależności od zapotrzebowania na wodę i jej jakości. Proces filtracji i płukania jest prowadzony w sposób automatyczny, a procesy można swobodnie programować miejscowo i zdalnie. Maksymalna przepustowość układu technologicznego pozwalająca uzyskać wodę najwyższej jakości wynosi: Qmax. = 120 m3/h, co pozwoli w przyszłości dostarczyć wodę do większej liczby odbiorców czy zakładów produkcyjnych na terenie gminy.