poniedziałek, 9 grudnia 2019 10:25

Nowe połączenie kolejowe Kraków – Warszawa. PKP przestanie być monopolistą?

Autor Mateusz Łysik
Nowe połączenie kolejowe Kraków – Warszawa. PKP przestanie być monopolistą?

Czeski przewoźnik Leo Express ciągle rozwija swoje połączenia w Polsce. Właśnie opublikował rozkład jazdy połączenia kolejowego między Pragą a Wrocławiem. Operator otrzymał również zezwolenie od polskich władz na uruchomienie połączenia kolejowego między Krakowem a Medyką na granicy z Ukrainą.

„Leo Express wciąż rozwija swoje usługi w Polsce. Częścią tej ekspansji jest uruchomienie nowego bezpośredniego połączenia kolejowego między Pragą a Wrocławiem, które będzie uzupełnieniem przewozów w ramach świadczenia usługi publicznej w Kraju Pardubickim. Ceny biletów zaczynają się od 17 zł. Połączenie jest idealne na wycieczki i euroweekendy” – powiedział Juraj Andrejka, dyrektor zarządzający Leo Express na Polskę i Ukrainę

Linia obsługiwana będzie przez jednostki Leo Express FLIRT, które klienci znają z komercyjnej działalności Leo Express między Pragą, Ostrawą, Koszycami, Krakowem i Starym Miastem. Po polskiej stronie linia będzie obsługiwana we współpracy z Kolejami Dolnośląskimi. Linia ma ruszyć 20 grudnia.

Najpierw linia Praga – Kraków – Medyka

Polskie władze wydały także dla Leo Express zezwolenie na kursowanie między Krakowem a granicą ukraińską.

Teraz możemy jechać z Pragi przez Kraków aż do granicy z Ukrainą. Ze względu to, że zezwolenie otrzymaliśmy już po opublikowaniu nowego rocznego rozkładu jazdy, musimy teraz poszukać możliwości w obowiązującym rozkładzie jazdy, tak abyśmy mogli płynnie przedłużyć trasę do Medyki.” - wyjaśnia Juraj Andrejka.

Cena biletów na trasie Praga - Medyka szacowana jest na między 50 a 150 złotych w zależności od obłożenia. Na trasie Katowice - Medyka bilety rozpoczną się od 19 złotych.

Kiedy pociąg na linii Kraków – Warszawa?

Kolejnym połączeniem obsługiwanym przez Leo Express może być oblegana trasa Kraków – Warszawa. Przewoźnik czeka na pozwolenie od Urzędu Transportu Kolejowego.

Złożyliśmy wniosek o przyznanie dostępu na linię między Krakowem a Warszawą. Ale nic nie stoi na przeszkodzie by połączyć ją z dotychczasową linią Praga - Kraków. Data rozpoczęcia kursowania zależy od szybkości wydania decyzji, która powinna zostać wydana w przeciągu jednego roku” - mówi Juraj Andrejka.

Leo Express jest prywatną firmą transportową, która rozpoczęła działalność w 2012 roku na terenie Czech i Słowacji. Przewoźnik wszedł na polski rynek ze swoimi pociągami w 2018 roku. Obsługuje również połączenia autobusowe z Krakowa do Lwowa, Warszawy, Ostrawy i Wiednia.

Źródło/Fot: Leo Express

Kraków

Kraków - najnowsze informacje