środa, 21 lipca 2021 08:16

Nowy Sącz. „Trzeba ratować to miejsce przed zapomnieniem”. Te działania to duży krok

Autor Aleksandra Tokarz
Nowy Sącz. „Trzeba ratować to miejsce przed zapomnieniem”. Te działania to duży krok

Adam Janczy, konserwator dział sztuki, rozpoczął prace nad sporządzeniem programów konserwatorskich dla wszystkich nagrobków, które na Starym Cmentarzu dotrwały do naszych czasów. Przygotowanie takiej dokumentacji jest niezbędne, by w przyszłości wystąpić o zgodę na renowację danego nagrobka, lub wpisania go na listę zabytków.

Przedstawiciele Fundacji Nowe Kierunki zgodnie podkreślają, że te działania są ogromnym krokiem w kierunku odnowienia nagrobków na Starym Cmentarzu w Nowym Sączu. Dokumentacja dokładnie określi bowiem z jakiego materiału i kiedy zostały wykonane pomniki oraz jakie prace trzeba wykonać, by przywrócić je do stanu świetności. - Na wykonanie dokumentacji konserwatorskiej otrzymaliśmy 8 tysięcy złotych dotacji z konkursu „Ochrona Zabytków Małopolski” organizowanego przez Urząd Marszałkowski w Krakowie. Wartość całego projektu to 13 tysięcy 837 złotych i 50 groszy. Wierzymy, że w przyszłym roku uda się nam odnowić pierwszy z nagrobków – mówi Bartosz Niemiec, wolontariusz Fundacji Nowe Kierunki.

Zdaniem Adama Janczego te nagrobki, których forma architektoniczna i detal rzeźbiarski zostały zachowane, będzie można zrekonstruować niemal w 100 procentach. Niestety, większość z zachowanych pomników jest w fatalnym stanie, co sprawia, że odtworzony może zostać jedynie ich kształt. Co ważne, zakonserwowane będą mogły zostać także relikty tych nagrobków, które do naszych czasów przetrwały jedynie we fragmentach.

- Cieszę się, że uczestniczę w tym projekcie. Uważam, że należy ratować to miejsce przed zapomnieniem. Są to przykłady bardzo wartościowych nagrobków zarówno pod względem historycznym, jak i estetycznym. To bardzo dobra szkoła kamieniarska. Poza tym, jest to wizytówka Nowego Sącza i to prawie w samym centrum miasta. Nagrobki pochodzą z XIX wieku, w większości są neogotyckie i nawiązują do charakteru naszego miasta. Nie wyobrażam sobie, aby ten problem nie został rozwiązany. Pochowano tu przecież wielu znakomitych nowosądeczan – mówi Adam Janczy.

Przypomnijmy, akcja "Ocalmy Stary Cmentarz" została zainicjowana przez Fundację Nowe Kierunki pod koniec ubiegłego roku. Wolontariusze regularnie sprzątają ten teren, a 1 listopada 2020 roku zapalili znicze przy nagrobkach, którymi nie ma się już kto opiekować. - Przywracamy pamięć o tym miejscu i o tych osobach, które tam spoczywają. To przecież najstarsza nekropolia w Nowym Sączu, która popadła w zupełne zapomnienie. A to właśnie tam pochowane są wybitne postaci z historii naszej Małej Ojczyzny – powstańcy listopadowi i styczniowi, lekarze, duchowni, włodarze naszego miasta i burmistrzowie, jak Johan Johanides, który wsławił się wybrukowaniem sądeckiego Rynku, czy wiceburmistrz Leon Pyszyński. Nie wolno nam zapominać o tej części naszej historii i dziedzictwa – podkreśla Bartosz Niemiec.

Fundacja Nowe Kierunki cały czas prowadzi zbiórkę pieniędzy na odnowienie cmentarza. Datki można wpłacać na portalu zrzutka.pl TUTAJ.

inf./fot. Fundacja Nowe Kierunki

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje