piątek, 20 września 2019 10:01

Nowy Sącz: wystawa ikon i giełda staroci czyli weekend w Miasteczku Galicyjskim

Autor Marzena Gitler
Nowy Sącz: wystawa ikon i giełda staroci czyli weekend w Miasteczku Galicyjskim

Wernisaż wystawy współczesnych ikon oraz pełen skarbów kiermasz staroci - to dwie imprezy, na które zaprasza Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu.

Psalmy

W sobotę, 21 września odbędzie się wernisaż wystawy "Psalmy. XI Międzynarodowe Warsztaty Ikonopisów w Nowicy”. Wystawa jest pokłosiem XI Międzynarodowych Warsztatów Ikonopisów w Nowicy, na którym spotykają się artyści z Polski, Ukrainy i Białorusi. Celem realizowanych od 2009 roku warsztatów jest przypomnienie i odnowienie tradycji ikonograficznych stanowiących przez wieki ważny element pejzażu kulturowego Rzeczpospolitej.

Intencją organizatorów jest zwrócenie uwagi na  wielowiekowe dziedzictwo sztuki sakralnej Rzeczpospolitej, obecnej do dziś w kulturach Polski, Ukrainy i Białorusi. W projekcie biorą udział artyści oraz instytucje kultury z Polski, Ukrainy i Białorusi. Wspólna praca twórców sztuki ikonograficznej, poplenerowe wystawy, katalog, a także opracowanie i prezentacja już osiągniętych rezultatów współpracy ikonografów różnych wyznań i narodowości mają służyć przełamywaniu stereotypów, budowaniu i wzmacnianiu relacji opartych na chrześcijańskich korzeniach kultury regionu.

Plener w Nowicy jest polską inicjatywą adresowaną w pierwszej kolejności do artystów i opinii publicznej z państw, które tworzyły niegdyś I Rzeczpospolitą. Odwołuje się do wspólnego dziedzictwa kulturowego i historycznego – sztuki sakralnej, która jest obecna do dziś m.in. w postaci czczonych przez katolików obu obrządków (zachodniego i wschodniego) oraz prawosławnych – wizerunków Chrystusa, Matki Boskiej i świętych. Konsekwentnie realizowany projekt (plener, poplenerowe wystawy i katalogi) skutkuje przewartościowaniem, w pewnych środowiskach, sposobu postrzegania Polski, wskazując na  wspólne źródła inspiracji artystów polskich, białoruskich, ukraińskich, litewskich, a także gruzińskich i serbskich.

Wśród osób zaangażowanych w realizację plenerów i poplenerowych wystaw oraz konferencji są historycy i krytycy sztuki, konserwatorzy i architekci. W 10 plenerach w Nowicy wzięło udział ponad 200 malarzy, a prace powstałe w ich trakcie były prezentowane na 60 wystawach.

Ikony powstale w trakcie nowickich warsztatów trafiają do wnętrz sakralnych nie tylko w przestrzeni polsko-ukraińskiego pogranicza, ale i do polskich świątyń oddalonych od kraju np. na Syberii (ikony nowickie są m.in. w Bijsku w Ałtajskim Kraju) i Kazachstanie (Semipołatyńsk).

Wybrane prace powstałe w trakcie pleneru uzupełniają zbiór, który jest eksponowany na wystawie stałej w Galerii Współczesnej Ikony w Krynicy Zdroju (ul. Zdrojowa 8). Tworzona od 2009 r. kolekcja współczesnych ikon ma charakter unikatowy.

Organizatorami Międzynarodowych Warsztatów Ikonopisów w Nowicy są: Stowarzyszenie Przyjaciół Nowicy, Bractwo Młodzieży Grecko-Katolickiej Sarepta i Katedra Sztuki Sakralnej ASP we Lwowie.

Wernisaż wystawy poplenerowej odbędzie się 21 września o godz. 15.00 w Galerii w Ratuszu. Wystawa potrwa do 20 października 2019 r.

Kiermasz staroci

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu na niedzielę z kolei przygotowało wielki Kiermasz staroci. To spotkanie wszystkich kolekcjonerów, miłośników starych przedmiotów i zbieraczy wszelkich różności.  Będzie można nabyć stare przedmioty codziennego użytku, meble, zegary, książki, płyty winylowe, obrazy, znaczki, lampy, porcelanę oraz wiele innych interesujących bibelotów. W programie także muzyka na żywo i akcja „Drugie życie książki”, w ramach której za darmo można wymienić się książkami.

Kiermasz odbędzie się 22 września (niedziela) w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu (ul. Lwowska 226) w godzinach od 10.00 do 17.00. Wstęp tylko 1 zł

inf. MO w NS, Fotografie: Wacław Bugno z Gorlic

Nowy Sącz - najnowsze informacje