sobota, 6 marca 2021 16:42

O nieprzyjmowanie szczepionki tej firmy proszą biskupi z USA. Ile dawek preparatu trafi do Polski?

Autor Mirosław Haładyj
O nieprzyjmowanie szczepionki tej firmy proszą biskupi z USA. Ile dawek preparatu trafi do Polski?

Hierarchowie zalecają szczepienia preparatami innych firm.

Tydzień temu biskupi z Nowego Orleanu zaapelowali do katolików o nieprzyjmowanie szczepionki przeciw koronawirusowi firmy Johnson & Johnson. W uzasadnieniu podali, iż preparat jest „wątpliwy moralnie”, gdyż do jego stworzenia wykorzystano "komórki pochodzące z aborcji".

Podobny apel wystosowała Konferencja Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych. Duchowni radzą, by, mając wybór, decydować się na preparaty Moderny lub Pfizera

Biskup Joseph E. Strickland z Teksasu namawiał do nieprzyjmowania żadnej ze szczepionek, z uwagi na ich powiązanie z abortowanymi płodami. Watykan uznał jednak, że szczepionki "można stosować z czystym sumieniem". Stolica Apostolska bierze pod uwagę powagę pandemii oraz fakt, że powiązanie ich z aborcją jest nieoczywiste. Papież Franciszek został zaszczepiony w styczniu preparatem Pfizera.

Jak informuje ministerstwo zdrowia, Polska zamówiła 16 mln dawek szczepionki Johnson&Johnson. Aktualnie firma czeka na opinię Europejskiej Agencji Leków. Jeśli ta pojawi się pod koniec marca, dostawy do krajów członkowskich rozpoczną się już w kwietniu.

koronawirus najnowsze informacje

Inf.: Radio Zet
Fot.: Photo by Steven Cornfield on Unsplash

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje