W najbliższy czwartek 15 sierpnia będziemy obchodzić 104. rocznicę zwycięstwa polskich żołnierzy w Bitwie Warszawskiej. Co na tę okazję przygotowała Małopolska?
Rok po odzyskaniu przez Polskę Niepodległości rozpoczęła się wojna polsko-bolszewicka. W jej trakcie, w dniach 13-25 sierpnia 1920 roku miała miejsce Bitwa Warszawska, która często nazywana jest „Cudem nad Wisłą”. Na pamiątkę tamtych wydarzeń od 1992 roku obchodzimy 15 sierpnia Święto Wojska Polskiego.
Obchody Święta Wojska Polskiego w Krakowie i Tarnowie
104 lata temu oddziały Wojska Polskiego odparły natarcie Armii Czerwonej. W rocznicę Bitwy Warszawskiej 15 sierpnia obchodzone jest Święto Wojska Polskiego. Uroczystości upamiętniające to ważne wydarzenie odbędą się m.in. w Krakowie i Tarnowie.
Obchody w Krakowie
Organizatorami obchodów w Krakowie są wojewoda małopolski dr inż. Krzysztof Jan Klęczar oraz dowódca Garnizonu Kraków gen. broni. dr Adam Joks.
- Uroczystości o godz. 10.00 rozpocznie msza święta w katedrze na Wawelu. Po eucharystii spotkamy się na placu Jana Matejki, gdzie na maszt zostanie podniesiona flaga, a następnie wspólnie odśpiewamy „Mazurka Dąbrowskiego”. Po odczytaniu Apelu Pamięci zostanie oddana salwa honorowa. Podczas uroczystości żołnierze otrzymają odznaczenia państwowe oraz odbiorą decyzje o awansach na wyższe stopnie wojskowe. Obchody zakończy złożenie kwiatów przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz defilada na placu Matejki. W wydarzeniu uczestniczyć będą pododdziały jednostek wojskowych Garnizonu Kraków i Garnizonu Kraków-Balice. Zobaczymy też sztandary, m.in. Policji, Szkoły Aspirantów, Straży Miejskiej, Lasów Państwowych, Służby Więziennej, Izby Skarbowej – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
W stolicy Małopolski w najbliższy czwartek należy spodziewać się uroczystości i patriotycznych symboli. Na budynkach Urzędu Miasta Krakowa i Zarządu Budynków Komunalnych zostaną porozwieszane flagi miejskie, państwowe, a także Unii Europejskiej. Z kolei przed magistratem na Placu Wszystkich Świętych oraz budynkach miejskich jednostek organizacyjnych i miejskich spółek komunalnych, będą porozwieszane maszty w biało-czerwonych barwach.
Ponadto Plac Matejki będzie udekorowany w barwy narodowe. Będą się tam znajdowały stojaki z flagami, a podczas samych uroczystości zostanie zapalony znicz przez władze Miasta Krakowa. Wspomniane stojaki pojawią się również przy Krzyżu Katyńskim i Katedrze na Wawelu.
Tradycyjnie również hala TAURON Areny Kraków, estakada tramwajowa Lipska-Wielicka, kładka o. Bernatka oraz wieża telewizyjna na Krzemionkach, która należy do firmy Emitel, zostaną rozświetlone w biało-czerwone barwy.
Co w Nowym Sączu i Tarnowie?
W innych miastach województwa również będą organizowane obchody Święta Wojska Polskiego. W Nowym Sączu nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych. Na terenie Miasteczka Galicyjskiego do godziny 15:00 odbędzie się gra terenowa dla dzieci od lat siedmiu. Będą również liczne warsztaty i koncerty, rekonstrukcje historyczne, wystawy broni strzeleckiej oraz kino plenerowe o 20:30.
W Tarnowie uroczystości rozpoczną się o godz. 15.00 złożeniem kwiatów przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego. Dalsza część obchodów odbędzie się przy pomniku Wincentego Witosa, skąd zebrani udadzą się w przemarszu do bazyliki katedralnej. Uroczystości zakończą się przy Grobie Nieznanego Żołnierza.
- Na chętnych przy ul. Wałowej w Tarnowie od godziny 15.00 będą czekały stanowiska promocyjne 6 Brygady Powietrzno-Desantowej, Wojskowego Centrum Rekrutacji w Tarnowie, Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych, 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz 5 Pułku Dowodzenia. Po uroczystościach będzie też można skosztować tradycyjnej grochówki – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
Również przy ulicy Wałowej od 15 sierpnia przez cały tydzień mieszkańcy oraz przyjezdni będą mieli okazje zobaczyć wystawę biograficzną o Wincentym Witosie przygotowaną przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN Oddział w Rzeszowie.
Patronat honorowy nad tarnowskimi obchodami 104. rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz Święta Wojska Polskiego objął wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Zostały one zorganizowane przez wojewodę małopolskiego dr. inż. Krzysztofa Jana Klęczara, prezydenta miasta Tarnowa dr. Jakuba Kwaśnego oraz przewodniczącą Rady Miejskiej w Tarnowie Małgorzatę Mękal.
Jeżeli chodzi o Tarnów, to również można liczyć na atrakcje w podmiejskiej Woli Rzędzińskiej. Jak czytamy na stronie gminy:
Zaplanowano pokazy i stoiska promocyjne zarówno historycznych żołnierzy z militariami i sprzętem, jak i tych współczesnych. Będzie uczta dla ciała i ducha - darmowy poczęstunek żołnierską grochówką i bigosem oraz koncerty. Muzyczne wrażenia to tym razem: śpiewanie pieśni patriotycznych w wykonaniu uczniów Strefy Dobrego Grania Centrum Sztuki Mościce, występ chóru CANTE z Poręby Radlnej, koncert coverów w wykonaniu Elizy Gąsiorowskiej, na zakończenie zaś gwiazda wieczoru - zespół DAJ TO GŁOŚNIEJ. Będą, jak zawsze, loteria fantowa z nagrodami, park zabaw dla dzieci, strzelanie z łuku, foodtrucki, stoiska rzemieślnicze i Kół Gospodyń Wiejskich oraz gródek piwny.
Zapraszamy na Obchody Rocznicy Bitwy Warszawskiej w Woli Rzędzińskiej! 🎉🇵🇱Zapraszamy na Obchody Rocznicy Bitwy Warszawskiej w Woli Rzędzińskiej! 🎉🇵🇱 @obserwujący
Opublikowany przez Gmina Tarnów Środa, 7 sierpnia 2024
Nie tylko Święto Wojska Polskiego, ale 15 sierpnia obchodzone jest również Wniebowstąpienie Najświętszej Maryi Panny. Najbliższy czwartek jest ustawowo dniem wolnym od pracy.
fot: Karolina Grabowska / Pixabay