poniedziałek, 8 kwietnia 2024 11:51

Wyjątkowy obraz Jana Matejki można zobaczyć w Krakowie

Autor Katarzyna Domagała
Wyjątkowy obraz Jana Matejki można zobaczyć w Krakowie

W Krakowie, na wystawie "Pod powiekami aniołów", można oglądać znane dotąd wyłącznie historykom sztuki dzieła Jana Matejki. Wśród nich znajduje się wyjątkowo interesujący obraz przedstawiający sylwetkę chłopca, który Matejko namalował mając zaledwie osiemnaście lat.

Dzieła, o których mowa, są bardzo rzadko prezentowane. Można je podziwiać do 22 kwietnia w Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na wystawie, zatytułowanej "Pod powiekami aniołów".

Grafika wystawy "Pod powiekami aniołów" / Źródło: Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie

Kuratorzy wystawy: Barbara Ciciora i Sylwester Rudnik twierdzą, że wystawa przedstawia znanego z monumentalnego malarstwa patrona ASP z jego mniej znanej strony.

Może zachwycić a na pewno zastanowi i zaskoczy wielu, dla których biografia i twórczość Jana Matejki pozostają wciąż inspirujące - zaznaczyli.

Wyjątkowe dzieło

Zdaniem organizatorów pokazu, szczególnie interesujący eksponat to, nieznany dotąd publiczności, obraz zatytułowany "Studium całej figury chłopca". Został namalowany w 1856 roku przez osiemnastoletniego Jana Matejkę.

Co ciekawe, praca ta od momentu powstania była dziedziczona i przekazywana wyłącznie w kręgu rodzin spokrewnionych z Matejkami. Nigdy nie była obiektem sprzedaży. Pierwszym właścicielem obrazu, obdarowanym przez artystę, został Zygmunt Matejko (1829-1907), starszy brat Jana. Przez wiele lat Studium wraz z czterema innymi obrazami olejnymi Matejki, przechowywane było w Bieńczycach, posiadłości dzierżawionej przez Zygmunta. Po jego śmierci dzieło trafiło na Karmelicką w Krakowie, do mieszkających tam córek: Wandy i Zofii.

Obecna prezentacja przywraca pamięć bratanicom artysty, które, dotychczas pomijane w opracowaniach o jego rodzinie, są kluczowe dla wyjaśnienia późniejszych losów odkrytego dzieła - tłumaczą kuratorzy wystawy.  

Dodali również, że w okresie okupacji, obraz znajdował się w jednym z pałaców na terenie Małopolski. Ostatecznie swoje miejsce znalazł w Warszawie.

Z krakowskiej wystawy "Studium całej figury chłopca" ma wrócić do Warszawy, gdzie wraz z pozostałymi obrazami będzie eksponowany na Zamku Królewskim w Warszawie.

Źródło: PAP

Fot.: ASP w Krakowie

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka