poniedziałek, 12 września 2022 14:58

Jego obraz jest znany na całym świecie, a nagrobek niszczeje. Ruszyła zbiórka na renowację

Autor Joanna Jamróz-Haładyj
Jego obraz jest znany na całym świecie, a nagrobek niszczeje. Ruszyła zbiórka na renowację

Grób krakowskiego malarza Adolfa Hyły, który namalował znany na całym świecie obraz Jezusa Miłosiernego, czeka na remont. Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe im. Adolfa Hyły zbiera środki na ten cel.

Ruszyła zbiórka na renowację grobu Adolfa Hyły - krakowskiego twórcy, który namalował m.in. znajdujący się w Kaplicy Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Łagiewnikach obraz Jezusa Miłosiernego.

Jak informują przedstawiciele Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe, znajdujący się na cmentarzu Rakowickim grób ma popękaną płytę. Dodatkowo wymiany wymaga pionowa część, na której znajdują się tablice z nazwiskami.

Stowarzyszenie rozpoczęło zbiórkę pieniędzy na remont grobu.

– Adolf Hyła pochowany jest na krakowskim Cmentarzu Rakowickim. Jego grób wymaga jednak pilnej renowacji, dlatego prosimy o pomoc, by osoba tak zasłużona dla polskiej kultury została upamiętniona po śmierci, a miejsce jego wiecznego odpoczynku było elementem dziedzictwa kulturowego

– wyjaśniają pracownicy stowarzyszenia.

Celem uruchomionej zbiórki jest zebranie 20 tys. zł. Do końca pozostało 18 dni, a na koncie zrzutki znajduje się niespełna 4 tys. zł.

Adolf Kazimierz Hyła

Adolf Kazimierz Hyła przyszedł na świat w 1897 r. w Białej (koło Bielska) jako syn Józefa i Salomei z Szałkiewiczów. Następnie jego rodzice przenieśli się do Krakowa. Zdolności plastyczne Adolfa zostały dostrzeżone przez hrabiego Leonarda Mieroszewskiego. To dzięki niemu Hyła trafił do pracowni słynnego Jacka Malczewskiego. W 1942 r. Adolf Hyła (jako wotum za ocalenie jego rodziny z wojny (1939 r.) zaproponował namalowanie obrazu Jezusa Miłosiernego.

Wizerunek ten wraz z kultem Bożego Miłosierdzia rozpowszechnił się na całym świecie i jest jednym z najbardziej znanych przedstawień malarskich Jezusa Zmartwychwstałego. O obrazie Adolfa Hyły w 1997 r. w Łagiewnikach Jan Paweł II powiedział: „Każdy może tu przyjść, spojrzeć na ten obraz miłosiernego Chrystusa, na Jego Serce promieniujące łaskami i w głębi duszy usłyszeć to, co słyszała święta: »Nie lękaj się niczego, Ja jestem zawsze z Tobą«. A jeśli szczerym sercem odpowie: »Jezu, ufam Tobie!«, znajdzie ukojenie wszelkich niepokojów i lęków”.

Zbiórkę można wesprzeć tutaj.

Inf. i foto: Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe, Wikipedia

Kraków

Kraków - najnowsze informacje