środa, 18 maja 2022 11:00

Obuwie profilaktyczne dla dzieci – znaczenie dla zdrowia maluszka

Autor Artykuł sponsorowany
Obuwie profilaktyczne dla dzieci – znaczenie dla zdrowia maluszka

Mogłoby się wydawać, że obuwie profilaktyczne jest niezbędne wyłącznie maluchom ze stwierdzonymi wadami stóp, chodu czy postawy. To jednak bardzo krzywdzący mit - w końcu, gdy wspomniane nieprawidłowości już się pojawią, dziecko potrzebuje modeli dedykowanych korekcyjnych, a nie profilaktycznych. To wtedy włącza się również rehabilitację oraz zajęcia, mające na celu zatrzymać postępujące zmiany. Dlatego też rozwiązania stosowane w butach zdrowotnych powinny stać się standardem dla projektantów dziecięcego obuwia.

Wpływ nieodpowiedniego obuwia na rozwój i zdrowie dziecka

Pierwsze oznaki źle dobranego obuwia zauważysz na… stopach. Jeśli buty są za małe lub za ciasne, pojawią się otarcia, obrzęki i modzele, a w dłuższej perspektywie czasu - wzrasta ryzyko koślawości palców i szpotawości. Za niski albo za wąski czubek zaburza naturalną pracę palców. Przyczyną problemów bywa również zapiętek – zbyt sztywny blokuje ruchomość stawu skokowego, a za bardzo elastyczny - może przyczynić się do urazów.

Źle dobrane obuwie wpływa nie tylko na stopy, ale także na kręgosłup i prawidłową postawę. W ten sposób para niewłaściwych sandałków (https://kidmo.pl/82-sandalki-scholl), klapek (https://kidmo.pl/59-klapki-scholl) lub butów sportowych przyczynia się do rozwoju wad, które wymagają leczenia ortopedycznego, a jeśli opiekunowie zaniedbają tę sprawę - dziecko będzie odczuwać przykre dolegliwości również wtedy, gdy dorośnie. Powiedzenie: „Lepiej zapobiegać niż leczyć” słyszałeś tysiące razy, prawda? W przypadku wyboru butów dla dzieci naprawdę ma to ogromne znaczenie. Dojrzałe stopy nie poddają się tak łatwo korygowaniu, a ból kręgosłupa i stóp w czasie chodzenia czy stania naprawdę utrudnia życie!

Co więc powinni zrobić troskliwi rodzice? Odpowiedzią na te wszystkie zagrożenia są buty profilaktyczne dla dzieci.

Czym się wyróżnia obuwie profilaktyczne dla dzieci?

Jak wspomniano na wstępie - tak naprawdę każda para dziecięcych butów powinna mieć cechy obuwia profilaktycznego (https://kidmo.pl/16-obuwie-profilaktyczne). Niestety, nie zawsze tak jest. Dlatego przed zakupem każdej, nawet najładniejszej czy drogiej, pary upewnij się, że spełnia ona następujące warunki:

  • miękka i antypoślizgowa podeszwa, która pozwala stopie naturalnie pracować. Powinna zginać się w miejscu strefie stawów śródstopnopaliczkowych,
  • szerokie i wysokie czubki, które zapewniają palcom odpowiednio dużo przestrzeni,
  • odpowiednio sztywny zapiętek (u dzieci bez wad stóp nie musi kończyć się ponad kostką),
  • możliwość regulacji zapięcia. Mogą to być rzepy albo sznurówki,
  • naturalne materiały zapewniające stopom komfort i wentylację.

Obuwie profilaktyczne dla dzieci pozwala również na włożenie w nie wkładki ortopedycznej (jeśli tak zaleci lekarz). Pamiętaj jednak, że wkładka wpływa na wielkość buta. Najpierw kup więc wkładkę, a dopiero potem obuwie, aby dziecko mogło przymierzyć je razem.

Kiedy kupić dziecku obuwie profilaktyczne?

Buty zdrowotne dla dzieci nie tylko mają pozytywny wpływ na rozwój stóp, ale są po prostu śliczne, urocze i eleganckie – aż chce się oglądać swoją pociechę w takiej parze! Rodzice często zastanawiają się, kiedy maluch powinien zacząć je nosić. Im wcześniej, tym lepiej? I tak, i nie.

Najkorzystniejsze dla stópek dziecka jest stawianie pierwszych kroków na bosaka. Zauważ, że obuwie zdrowotne ma na celu zapewnienie stopie warunków jak najbardziej zbliżonych do chodzenia boso! Dlatego właściwy moment na zakup butów profilaktycznych dla najmłodszych następuje wtedy, gdy zachodzi konieczność kupienia pierwszej pary – szkrab już chodzi, a pogoda nie pozwala na spacerowanie z gołymi stopami. Jeśli maluszek przez większość czasu przebywa w wózku albo na rękach rodzica, do ogrzania nóżek wystarczą mu skarpetki lub „ocieplacze”.

Podsumowując, pozwól maluchowi jak najdłużej chodzić bez butów, ale jego pierwsze buciki powinny być właśnie obuwiem profilaktycznym dla dzieci. Dzięki temu zapobiegniesz rozwojowi wad stóp, postawy i kręgosłupa, a Twoja pociecha będzie pewnie kroczyć przez życie.

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje