czwartek, 1 października 2020 22:47

Od soboty oba podhalańskie powiaty w czerwonej strefie. Na górski szlak w maseczce?

Autor Mirosław Haładyj
Od soboty oba podhalańskie powiaty w czerwonej strefie. Na górski szlak w maseczce?

Wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska ogłosił podczas dzisiejszej konferencji nową listę powiatów w strefach żółtych i czerwonych. Wśród tych ostatnich znalazły się oba podhalańskie powiaty - nowotarski i tatrzański.

Ministerstwo zdrowia podało na czwartkowej konferencji, że od soboty (3 października) obostrzeniami w Polsce zostanie objętych 51 powiatów.

W czerwonej strefie znajdzie się 17 powiatów. Cztery z nich pochodzić będzie z Małopolski. Oprócz powiatów limanowskiego i myślenickiego, na liście znalazły się także oba podhalańskie - nowotarski i tatrzański. Przyrost zachorowań w obydwu okazał się znacznie wyższy, niż zakłada wskaźnik kwalifikujący regiony do poszczególnych stref. Przypomnijmy, wskaźnik ten obliczany jest na podstawie liczby zakażeń przypadającej na 10 tys. mieszkańców w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Powiaty, w których znajdzie się on poniżej 6, oznaczone są kolorem zielonym, te które mieszczą się w przedziale od 6 do 12, żółtym. Natomiast powiaty, w których wskaźnik przekroczy liczbę 12, kolorem czerwonym.

W powiecie tatrzańskim, do zakwalifikowania go do strefy czerwonej wystarczyłoby 82 zakażenia - jest 137.

Z kolei w powiecie nowotarskim liczba ta wynosi 231, podczas gdy jest 261.

Na Podhalu oba rejony nie mogą ustabilizować liczby zachorowań na bezpiecznym poziomie. Powiat nowotarski, po raz pierwszy do strefy czerwonej został zakwalifikowany 21 sierpnia. Z kolei tego samego dnia powiat tatrzański został zaliczony do strefy żółtej, po tym jak wcześniej trafił na listę ostrzegawczą. Od tego czasu jest raz lepiej, raz gorzej, co oczywiście znajduje odzwierciedlenie w kolorze stref, który zmienia się w zależności od sytuacji.

W maseczce na szlak?

Wejście powiatu do strefy czerwonej oznacza m. in. obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Do takowej, w przypadku powiatu tatrzańskiego na terenie którego znajduje się polska cześć Tatr, należą górskie szlaki. Czy zatem wychodząc w góry trzeba będzie posiadać maseczkę? Na razie nie wiadomo, zalecenie w tej sprawie ma być niebawem wydane.

Inf.: MZ

koronawirus najnowsze informacje
Podhale

Podhale - najnowsze informacje