niedziela, 19 listopada 2023 06:00

Odkrycie starego mostu nie wydłuży remontu ul. Zwierzynieckiej

Autor Katarzyna Jamróz
Odkrycie starego mostu nie wydłuży remontu ul. Zwierzynieckiej

Odkryte fragmenty XIX-wiecznego mostu w dawnym korycie Rudawy nie wydłużą remontu ulicy Zwierzynieckiej. Archeolodzy zakończyli już badania. Jedynie Wodociągi Miasta Krakowa skorygują ułożenie nowych instalacji na skrzyżowaniu ulic Zwierzynieckiej, Powiśle i Retoryka.

– Kilka dni temu na terenie przebudowywanej ulicy Zwierzynieckiej, w czasie wykopów przy ulicy Retoryka, robotnicy natrafili na pochodzący z 1920 roku, dawny most Zwierzyniecki na Rudawie. Dzięki bardzo dobrej współpracy z wojewódzkim konserwatorem zabytków wspólnie ustaliliśmy, w jaki sposób zabezpieczyć obiekt, by nie utrudniało to realizowanych wokół prac. Samo odkrycie oznacza niewielkie zmiany projektowe dotyczące przebiegu kanalizacji – powiedział zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig.

W ramach inwestycji na ul. Kościuszki i Zwierzynieckiej zaplanowane są następujące prace: wymiana torowiska, odnowienie chodników oraz kompleksowa modernizacja wszystkich sieci podziemnych. Dodatkowo wyremontowany zostanie mostek nad Rudawą oraz pętla tramwajowa „Salwator”. Głównym celem prac jest poprawa komfortu jazdy tramwajami. Po przebudowie składy będą jeździły ciszej, nie powodując silnych drgań. Modernizacja zwiększy również dostępność i przystosowanie tego obszaru do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Prace rozpoczęły się we wrześniu i potrwają do sierpnia 2024 r.

Inf./Fot. UM Kraków

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka