piątek, 13 grudnia 2024 11:21, aktualizacja 8 godzin temu

Ogromne utrudnienia w sobotę na trasie Kraków-Zakopane. Mieszkańcy wychodzą strajkować [SPRAWDŹ OBJAZD]

Autor Norbert Kwiatkowski
Ogromne utrudnienia w sobotę na trasie Kraków-Zakopane. Mieszkańcy wychodzą strajkować [SPRAWDŹ OBJAZD]

W sobotę (14 grudnia) od godziny 10 w miejscowości Gaj (gmina Mogilany) rozpocznie się protest mieszkańców związany z budową linii kolejowej, która przebiegać ma tuż obok niektórych z ich domów.

Policja już teraz apeluje do kierowców, którzy tego dnia będą podróżować popularną "Zakopianką". We wspomnianych godzinach należy spodziewać się ogromnych utrudnień w ruchu zarówno na trasie Kraków - Zakopane, jak i Zakopane - Kraków.

Uczestnicy zgromadzenia wybrali ten termin nieprzypadkowo, ponieważ jest to początek sezonu narciarskiego. Strajkujący zamierzają przechodzić przez przejście dla pieszych zlokalizowane na skrzyżowaniu ul. Myślenickiej, z ulicami Wąwozową oraz Klimkówką na drodze krajowej nr 7, dlatego policjanci już teraz przygotowali alternatywne trasy dla kierowców.

Poniżej przedstawiamy mapy objazdów dla samochodów osobowych:

od strony Krakowa: z ulicy Myślenickiej (DK-7) należy skręcić w ulicę Lipową, następnie kontynuacja ulicami Szkolną i Parkową i wyjazd z powrotem na ulicę Myślenicką.

Objazd w stronę Zakopanego Foto: Małopolska Policja

od strony Zakopanego: z ulicy Myślenickiej (DK-7) należy skręcić w ulicę Wesołą, następnie skręt w ulicę Wzgórze i wyjazd z powrotem na ulicę Myślenicką.

Kontrowersje wokół linii kolejowej

Temat budowy linii kolejowej, która ma połączyć Kraków z Myślenicami porusza niemal wszystkich zainteresowanych. Problemem jest przede wszystkim trasa, która nie podoba się mieszkańcom m.in. Mogilan. I choć powstało kilka już alternatywnych wariantów - to zdaniem strajkujących -  naniesione poprawki wciąż nie rozwiązują problemów, gdyż tory nadal przebiegać mają w niewielkiej odległości od domów mieszkalnych.

Co więcej, mieszkańcy tych regionów, załączyli listę działań, których oczekują od osób decyzyjnych przy tworzeniu ostatecznego wariantu linii kolejowej. Wśród nich możemy wymienić m.in. przywrócenia trasowania kolei do jej oryginalnego przebiegu, tj. przez gminę Świątniki Górne i Siepraw oraz zbadanie politycznych i ekonomicznych powiązań polityków i samorządowców lobbujących za przebiegiem przedstawionej trasy.

Jak widać, są to mocne postulaty, z którymi będą musieli się zmierzyć zarówno władze PKP, jak i samorządowcy mający wpływ na powstawanie tej inwestycji.

Więcej na ten temat całego zamieszania z budową linii kolejowe na trasie Kraków - Myślenice pisaliśmy w artykule poniżej:

Temat budowy linii kolejowej Kraków-Myślenice porusza mieszkańców. Do wyburzenia będą domostwa i działki?
O tym, jak wielkim poruszeniem mieszkańców naszego regionu, cieszy się temat projektu budowy linii kolejowej Kraków-Myślenice

Foto: Zuzanna Gitner/Głos24

Powiat krakowski

Powiat krakowski - najnowsze informacje

Rozrywka