czwartek, 12 sierpnia 2021 08:41

Okna drewniane ‒ kiedy montować?

Autor Artykuł sponsorowany
Okna drewniane ‒ kiedy montować?

Montowanie okien to jeden z najważniejszych etapów w trakcie wznoszenia domu. Kiedy ekipa budowlana instaluje stolarkę okienną i drzwiową, oznacza to, że stan surowy otwarty został zamknięty i można rozpocząć prace wewnątrz budynku. Twoja przeprowadzka jest coraz bliżej, a marzenie o nowych czterech kątach urzeczywistnia się na Twoich oczach. Pamiętaj jednak, że okna są jednym z najważniejszych elementów w domu, dlatego dobrze przemyśl swój wybór. Chronią przed czynnikami zewnętrznym, a jednocześnie są dosłownie Twoim oknem na świat. Co musisz wiedzieć, aby wybrać drewniane okna do nowego domu?

Okna drewniane a proces budowy domu

Wybór lokalizacji działki i ocena zdolności finansowych to zazwyczaj pierwsze kroki, które podejmuje każda osoba planująca budowę. Kolejnym jest zazwyczaj oszacowanie potrzebnego metrażu i wybór architekta. Na tym etapie budowy domu warto rozważyć, jakie okna są najlepsze.

Okna drewniane, aluminiowe i z PVC mają podobne parametry, których zbieżność zależy przede wszystkim od tego, jakie modele porównujemy. Bez wątpienia jednak stolarka okienna z drewna jest bliższa naturze, wpływa na poczucie przytulności i ciepła w domu, trudno odmówić jej także eleganckiego wyglądu i ponadczasowego charakteru. Świetnie sprawdza się w towarzystwie różnych stylów aranżacyjnych ‒ od klasycznych po nowoczesne, od minimalistycznych po pełne przepychu. Zastanów się, jaki styl będzie królował w Twoim nowym domu i zgodnie z nim wybierz rodzaj drewna wykorzystanego do produkcji okien. Zdecyduj się również na konkretną barwę ‒ okna sosnowe mogą przybrać np. barwę bieli skandynawskiej, a okna dębowe mieć oliwkowy odcień.

Jak rozmawiać z architektem o oknach?

Decyzję skonsultuj z architektem odpowiedzialnym za projekt, który złożysz we właściwym urzędzie, aby uzyskać pozwolenie na budowę. To Ty i Twoi najbliżsi będziecie mieszkać w projektowanym domu, dlatego nie pozostawiaj wszystkiego decyzji architekta. Jeżeli fachowiec przygotowuje dla Ciebie projekt domu od zera, uprzedź go o upatrzonym modelu okna czy o producencie stolarki, do którego masz zaufanie. A może Twój wybór padł na gotowy projekt, który architekt tylko dostosowuje do wymogów przyszłych domowników i do działki? W takim przypadku (o ile pozwolił na to autor gotowego projektu) możesz zamienić stolarkę z sugerowanej na tę, którą wybrałeś.

Kolejność prac na budowie ‒ kiedy montować okna?

Budowa domu to skomplikowany proces, który wymaga wiele czasu i pracy. Pierwszym etapem jest ogrodzenie działki i wytyczenie fundamentów, a potem wyrównanie terenu i budowa fundamentów. Kolejne kroki to postawienie ścian, stropów i betonowych schodów. Aby mówić o stanie surowym otwartym, ekipa budowlana musi jeszcze wykonać konstrukcję dachową i komin, a także położyć izolację i pokrycie dachowe. Następny etap budowy domu to montaż okien i drzwi. Po zakończeniu tych prac dom jest w stanie surowym zamkniętym. Kolejni pracownicy mogą zacząć kłaść instalacje wewnątrz budynku, tynkować ściany zewnętrzne i montować fotowoltaikę na dachu. Potem czekają Cię jeszcze prace wykończeniowe, wyposażanie pomieszczeń i przeprowadzka.

Najlepsze okna drewniane do nowego domu

Odpowiedź na pytanie, jakie okna z drewna wybrać, to jedna z najważniejszych, która musi paść w trakcie projektowania domu. Najlepiej zdecydować się na markę o ugruntowanej pozycji na rynku. Jedną z najbardziej cenionych jest VIDOK, który rozpoczął działalność w 1993 r., jest dzisiaj obecny w Polsce i w większości krajów Europy. Długa tradycja i 7 milionów zadowolonych klientów to najlepsza rekomendacja.

Decydując się na okna drewniane VIDOK ( https://vidok.com/okna-drewniane/ ) , masz pewność, że powstały na linii produkcyjnej nowej generacji, a ich montażem zajmie się certyfikowana ekipa. Instalacja okien będzie miała ogromne znaczenie w przyszłości. Wpłynie na pełne wykorzystanie wszystkich parametrów stolarki, które m.in. zabezpieczają przed kradzieżą czy izolują termicznie i akustycznie.

Na placu budowy kluczowy jest prawidłowy sposób przechowywania okien. Wszystkie muszą stać w suchym pomieszczeniu w pozycji pionowej. Stolarkę należy ułożyć na drewnianych paletach o wysokości co najmniej 10 cm, a każde okno dodatkowo oddzielić miękkimi przekładkami. Montaż drewnianych okien najlepiej powierzyć certyfikowanym pracownikom VIDOK. Wszelkie nieprawidłowości, o które nie trudno w trakcie budowy, mogą bowiem wpłynąć na użytkowanie okien. Fachowcy wiedzą, jak ich uniknąć.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje