niedziela, 28 listopada 2021 14:16

Omikron rozlewa się po Europie. Będzie katastrofa?

Autor Tomasz Stępień
Omikron rozlewa się po Europie. Będzie katastrofa?

Gwałtowne spadki cen ropy, niepokój na giełdach, nowe ograniczenia i wracające, bardziej restrykcyjne zasady kwarantanny. Do Europy powrócił strach, a jago powód jest jeden - nowa, zmutowana wersja koronawirusa, którą nazwano Omikron.

Już niemal wszyscy uwierzyli, że ​​pandemia Covid-19 prawie się skończyła, gdy pojawił się on. Początkowo bezimienny, znany pod  symbolem B.1.1.529. Dziś jest już na tyle sławny i znany, że dostał własną nazwę - Omikron. To silnie zmutowana wersja koronawirusa, która pojawiła się niedawno w krajach południowej Afryki. – To duży skok w ewolucji wirusa, o wiele silniej zmutowany, niż się spodziewaliśmy – mówił o nim BBC prof. Tulio de Oliveira, dyrektor Center for Epidemic Response and Innovation w Południowej Afryce. Rzeczywiście - Omikron ma aż 32 mutacje w białku kolca, a to co może wpływać na zdolność wirusa do infekowania komórek i rozprzestrzeniania się. Nie wiadomo jeszcze na ile jest odporny na działanie szczepionek, ale potwierdzono, że może rozprzestrzeniać się bardzo szybko. Jest obawa, że znacznie szybciej niż wariant Delta, który błyskawicznie opanował cały świat.

A obawy błyskawicznie przekładają się na gospodarkę. Co prawda nie wiadomo jeszcze jak duże zagrożenie stanowi nowy szczep, ale inwestorzy zakładają najgorsze. Dlatego ceny akcji jeszcze przed weekendem mocno spadły. Szczególnie - akcje linii lotniczych. Nie ma się co dziwić - kolejne kraje wprowadzają zakazy podróży z krajów południowej Afryki. Obowiązują już między innymi w Wielkiej Brytanii, Francji, Austrii, Holandii, Hiszpanii i Danii. Ale wszyscy spodziewają się,  że na tym się nie skończy i w ogóle ruch turystyczny i podróże będą ograniczane. Jest już pierwsza taka decyzja - w obawie  przed pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa od niedzieli wieczorem Izrael zamyka granice dla cudzoziemców. Zakaz potrwa 14 dni. Taka atmosfera nie sprzyja z kolei nastrojom na rynkach paliw. Od piątku tanieje ropa. Spadki są duże - ponad 10 proc. Jeśli Chiny, które wobec koronawirusa są bardzo ostrożne, zdecydują się choćby na czasowe zamknięcie fabryk, to czeka nas kolejne przerwanie w łańcuchach dostaw. Przed nami kolejna zapaść gospodarcza?

Tego nie wiadomo, ale pewne jest, że mimo zakazów i obostrzeń Omikron już przedostał się do Europy i rozlewa się na kolejne kraje. Pierwszym europejskim krajem, którym potwierdzono zakażenie nową mutacją była Belgia. Wczoraj przyszły doniesienia, o dwóch przypadkach zdiagnozowanych w Wielkiej Brytanii i jednym we Włoszech. Ale dzisiejsze dane są jeszcze bardziej niepokojące - Omikron jest już w Holandii. Wykryto tam aż 13 przypadków! I w Niemczech - 2 przypadki. Do tego duże prawdopodobieństwo obecności tego wariantu zgłoszono w Czechach i Danii.

W Polsce, jak twierdzi ministerstwo zdrowia, nowego szczepu koronawirusa jeszcze nie ma. Ale niepokój jest. W poniedziałek ma w trybie pilnym zebrać się zespół do spraw mutacji i genomu SARS-CoV-2. – Ze względu na szybkie rozprzestrzenianie się wariantu Omikron w Europie zbierze się jutro – powiedział wiceminister Kraska. Zespół ma przygotować wytyczne dla laboratoriów, które zajmują się monitorowaniem pojawiania się nowych mutacji w Polsce. Miejmy nadzieję, że działania rządu tym razem nie będą spóźnione, jak w przypadku wariantu Delta.

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje