piątek, 26 maja 2023 12:52

Orkiestrowe święto na wielickim Rynku. Ruszają plenerowe eliminacje do jubileuszowego Echa Trombity

Autor Marzena Gitler
Orkiestrowe święto na wielickim Rynku. Ruszają plenerowe eliminacje do jubileuszowego Echa Trombity

Aż 10 orkiestr dętych z powiatów: wielickiego, krakowskiego, myślenickiego, bocheńskiego i Krakowa zmierzy się w Międzypowiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych w Wieliczce, w ramach 45. edycji Festiwalu Echo Trombity.

Wielicki przegląd to jedna z największych imprez amatorskiego ruchu muzycznego. W ubiegłym roku wystąpiło na nim aż 370 muzyków. Zespoły, które rywalizują o nagrody i awans do wojewódzkiego finału Festiwalu Echo Trombity w Nowym Sączu, oceniać będzie profesjonalne jury. W ubiegłym roku I miejsce, puchar Starosty Wielickiego oraz nagrodę pieniężną zdobyła Orkiestra Dęta ’’Koźmice’’.

Podczas tegorocznego przeglądu, podobnie jak rok temu, w konkursowym repertuarze na wielickim rynku zaprezentuje się 10 zespołów.

Przegląd rozpocznie się w niedzielę, 28 maja o godz. 15.00. O zwycięstwo i awans do finału w Nowym Sączu zawalczą: Orkiestra Dęta "Sieprawianka", Reprezentacyjna Orkiestra "Tempo" Iwanowice, Orkiestra Korzkiew, Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Miasta i Gminy Świątniki Górne, Orkiestra Dęta Sobolów oraz dwa krakowskie zespoły: Basztowa Concert Band i Orkiestra Dęta "Solvay". Nie zabraknie też lubianych miejscowych grup. Usłyszymy Orkiestrę Dętą ’’Koźmice’, Orkiestrę Dętą "Hejnał" z Byszyc i Orkiestrę Dętą Podstolice, która dodatkowo umili czas oczekiwania na werdykt jury.

Patronat honorowym nad wydarzeniem objęli: Artur Kozioł Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka oraz Adam Kociołek Starosta Wielicki.

Organizowane już po raz 45. Echo Trombity jest dorocznym spotkaniem konkursowym najlepszych orkiestr dętych Małopolski. W tym roku eliminacje powiatowe rozpoczęły się już 7 maja, a zakończą 4 czerwca. Zwycięzcy 8 międzypowiatowych przeglądów (do tej pory odbyły się już w Limanowej, Nowym Targu, Polance Wielkiej i Wysowej Zdroju) zaprezentują się w dniach 23 - 25 czerwca w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu i będą konkurować o główną nagrodę.

fot. Fb. Basztowa Concert Band

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka