czwartek, 19 listopada 2020 13:08

Oświęcim. Na osiedlu Szpitalna ruszają kolejne prace. Tym razem jakie?

Autor Wiktoria Mitura
Oświęcim. Na osiedlu Szpitalna ruszają kolejne prace. Tym razem jakie?

Miasto przystępuje do kompleksowej przebudowy ulic wewnątrz osiedla Szpitalna, które wymagają pilnego remontu.

– Mieszkańcy osiedla Szpitalna od wielu lat czekali na tę modernizację. Częściowo ją zrealizowaliśmy w ubiegłym roku, a spółdzielnia mieszkaniowa w ostatnich latach wykonała też chodniki. Wewnątrz osiedla jest jednak wiele do zrobienia. Szukaliśmy więc takiego rozwiązania, aby kompleksowo podejść do tego tematu, bo zakres prac był spory, a jego koszt to blisko 6 mln zł. Udało się wykonać dokumentację projektową, pozyskać pieniądze i obecnie możemy przystąpić do prac – mówi Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia.

W ramach inwestycji zaplanowano:

  • nowe oświetlenie uliczne,
  • przebudowę kanalizacji deszczowej, sieci elektrycznej, telekomunikacyjnej, wodociągowej, parkingów, altan śmietnikowych oraz placów pod altany śmietnikowe i pod trzepaki.

W trzech miejscach powstaną nowe place zabaw. Inwestycja obejmuje też nowe nasadzenia zieleni.

Prace rozpoczną się jeszcze w tym roku. Obejmą głównie porządkowanie drzewostanu. W przyszłym ruszą roboty budowlane, a ich zakończenie planowane jest w sierpniu 2022 roku.

Koszt inwestycji to blisko 5,7 mln zł, z czego 3,6 mln zł miasto pozyskało z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Przy tak dużym zakresie robót mieszkańcy muszą liczyć się z wieloma utrudnieniami. Prezydent jednak liczy na ich wyrozumiałość i zapewnia, że wykonawca będzie starał się minimalizować uciążliwości.

– Proces inwestycyjny będziemy realizować etapami tak, aby z zakończonej części można było korzystać, zwłaszcza przy parkowaniu samochodu – wyjaśnia prezydent.

Podkreśla też, że za dwa lata zmieni się wygląd osiedla i będzie zgodny z tymi standardami, które stosowane są na innych osiedlach.

Przebudowa dróg wewnętrznych na osiedlu Szpitalna rozpoczęła się w 2019 roku od bloku znajdującego się przy ulicy Dąbrowskiego 65 do 79, gdzie są powstały m. in nowa nawierzchnia ulicy i chodniki, miejsca parkingowe oraz plac na kontenery i altana śmietnikowa.

info i foto: UM Oświęcim

Oświęcim

Oświęcim - najnowsze informacje