środa, 21 sierpnia 2019 20:49

Oświęcim: Piknik historyczny u Hallera

Autor Anna Piątkowska-Borek
Oświęcim: Piknik historyczny u Hallera

W sobotnie popołudnie (17 sierpnia 2019) w Parku Hallera w Dworach, przy pięknej słonecznej pogodzie odbył się „Piknik historyczny u Hallera”.

Pełną atrakcji imprezę z okazji Święta Wojska Polskiego zorganizował Urząd Miasta Oświęcim oraz Rada Osiedla Dwory Kruki.

Dla uczestników „Pikniku historycznego u Hallera” organizatorzy przygotowali wiele atrakcji m.in. pokaz jeździectwa, władania szablą i lancą na koniu, który zaprezentowali ułani ze Szwadronu Kawalerii Ochotniczej im. Rtm. Witolda Pileckiego pod dowództwem Marcina Kłosa. Podczas efektownego pokazu uczestnicy podziwiali wyszkolenie, zwinność i celność kawalerzystów. O szczegółach szkolenia kawalerzystów opowiadał ułan kawalerii Adam Mankiewicz. Wśród ułanów Szwadronu Kawalerii Ochotniczej im. Rtm. Witolda Pileckiego był również oświęcimski policjant – podkom. Sławomir Starowicz. Kawalerzyści dla uczestników pikniku przygotowali także obozowisko kawaleryjskie, na którym prezentowali uzbrojenie i sprzęt wojskowy z czasów drugiej wojny światowej. Część obozowiska stanowił szpital polowy, o którego roli opowiadały sanitariuszki.

Uczestnicy pikniku mieli również możliwość sprawdzenia się w strzelaniu z różnego rodzaju broni pneumatycznej na strzelnicy polowej przygotowanej przez Ligę Obrony Kraju z Libiąża, której przedstawiciele przygotowali także wystawę karabinków i pistoletów.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się również stoiska przygotowane przez służby mundurowe, tj. Wojsko Polskie (które reprezentowali żołnierze Wojskowej Komendy Uzupełnień w Oświęcimiu) i Policję (reprezentowaną przez policjantów z oświęcimskiej komendy Policji) oraz przedstawiciel Grupy Rekonstrukcji Historycznej Posterunek Policji Państwowej w Oświęcimiu. Na policyjnym stoisku profilaktyczno-historycznym policjanci promowali zasady bezpieczeństwa dziecka podczas wakacji, służbę policjanta oraz historię Policji, która w tym roku obchodziła 100. rocznicę powstania. Dzieci i młodzież, zapoznając się z pracą policjanta, chętnie przymierzały czapki, kamizelki i hełmy kuloodporne, wsiadały na policyjny motocykl oraz za kierownicę radiowozu, robiąc pamiątkowe zdjęcia. Z kolei wśród starszych uczestników pikniku policjanci promowali zagadnienia z zakresu prewencji kryminalnej, przybliżali zadania Policji na rzecz społeczeństwa, prezentowali sposób funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, informowali również, w jaki sposób można korzystać z aplikacji Moja Komenda. O historii Policji, bohaterstwie policjantów w czasie II wojny światowej oraz ich powojennych losach opowiadał przedstawiciel Grupy Rekonstrukcji Historycznej Posterunek Policji Państwowej w Oświęcimiu ubrany w mundur policjanta z okresu międzywojennego.

Na zakończenie pikniku przewidziano ognisko, przy którym zespół „Dworzanie” oraz uczestnicy wspólnie śpiewali pieśni patriotyczne.

„Piknik historyczny u Hallera” co roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem i jest znakomitą okazją do spotkania z mieszkańcami. Służy też przybliżeniu historii formacji i służb mundurowych, a także ich niezwykle ważnej roli i zadań na rzecz obywateli.

Źródło: KPP Oświęcim

Oświęcim - najnowsze informacje