czwartek, 24 sierpnia 2023 10:38

Oszuści atakują. Ta historia powinna być przestrogą

Autor Katarzyna Jamróz
Oszuści atakują. Ta historia powinna być przestrogą

Szybka reakcja prawdziwych policjantów z powiatu krakowskiego doprowadziła do zablokowania trzech z czterech przelewów, które 70-latek przesłał na konto podane przez oszustkę podającą się za funkcjonariusza Policji. Senior odzyskał swoje oszczędności w kwocie ponad 14 tysięcy złotych.

Oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Krakowie został powiadomiony przez mieszkańca powiatu krakowskiego o tym, że jego 70-letni ojciec prawdopodobnie padł ofiarą oszustwa i ktoś chce wyłudzić od niego pieniądze. Według informacji przekazanych przez zgłaszającego, ojciec zdołał powiedzieć mu jedynie to, że wybiera się do banku, skąd chce wybrać gotówkę. Od tamtej pory kontakt z seniorem był utrudniony. Jego telefon przez cały czas był zajęty, wyglądało to tak, jakby prowadził z kimś bardzo długą rozmowę. Ta sytuacja bardzo zaniepokoiła mężczyznę.

Walka z czasem

Policjanci natychmiast zajęli się sprawą. Wiedząc jakim pojazdem porusza się pokrzywdzony, penetrowali pobliski teren – mężczyzna szybko został przez nich zlokalizowany w okolicy jednej z placówek Poczty Polskiej. 70-latek zaskoczony obecnością policjantów oświadczył, że rzeczywiście wybrał pieniądze z banku i przekazem pocztowym przesłał je na konto podane przez rzekomą funkcjonariuszkę Policji. Kryminalni natychmiast podjęli działania mające na celu zablokowanie przelewów. Jeden z nich przestępca zdołał już podjąć, ale na szczęście trzy pozostałe, w ostatniej chwili, udało się zablokować i nie trafiły one w ręce oszustów.

– Okazało się, że kobieta zadzwoniła na telefon stacjonarny do miejsca pracy 70-latka, przedstawiając się jako funkcjonariuszka małopolskiej Policji, komisarz Magdalena Kędzierska, prosząc o jego numer telefonu komórkowego. Kolejno zadzwoniła na podany przez seniora numer i poleciła mu wypłacić z banku pieniądze w kwocie 20 tysięcy złotych, uzasadniając to tym, że jego konto jest zagrożone i zostało zablokowane, ponieważ oszuści chcieli go okraść. Następnie wypłacone pieniądze kobieta poleciła mu przesłać za pośrednictwem usługi przekazów pieniężnych w placówce Poczty Polskiej na wskazane przez nią dane, co 70-latek uczynił. Łącznie czterema przekazami przesłał prawie 19 tysięcy złotych.
W międzyczasie kobieta podczas rozmowy z seniorem kazała mu wybrać numer 997, aby potwierdził on fakt, że jest funkcjonariuszką Policji, wówczas odezwał się inny głos, który potwierdził wersję kobiety. Następnie do rozmowy wróciła poprzedniczka, wydając kolejne polecenia, które nieświadomy niebezpieczeństwa i przestraszony senior wykonywał, wierząc w opowiedzianą przez telefon historię – informuje policja.

Policja ostrzega

Na szczęście, dzięki szybkiej reakcji i zaangażowaniu policjantów z powiatu krakowskiego senior odzyskał oszczędności w kwocie ponad 14 tysięcy złotych. Ta historia powinna być przestrogą nie tylko dla seniorów, którzy odbierają telefon od osób podających się za krewnych bądź funkcjonariuszy Policji. Nie należy wierzyć w historie, które opowiadane są nam przez telefon – każdą z nich trzeba zweryfikować, rozłączając się i samemu dzwoniąc na Policję lub do osoby, za którą rozmówca się podaje. Ofiarą manipulacji oszustów działających metodą „na policjanta”, czy „na wnuczka” może paść każdy. Policjanci przez telefon nigdy nie wydają tego typu poleceń, jak i nie informują o prowadzonych „tajnych” akcjach.

Inf. KPP Kraków

Powiat krakowski

Powiat krakowski - najnowsze informacje

Rozrywka