wtorek, 4 czerwca 2024 12:41

Otwarcie Saski Garden w sercu Krakowa. "To nowe, piękne miejsce na chwilę relaksu"

Autor Artykuł sponsorowany
Otwarcie Saski Garden w sercu Krakowa. "To nowe, piękne miejsce na chwilę relaksu"

Po kilkuletnim remoncie „Hotel Saski Kraków, Curio Collection by Hilton” udostępnił na Starym Mieście w Krakowie starannie odrestaurowany dziedziniec, na którym powstała ogólnodostępna przestrzeń kawiarniano-restauracyjna Saski Garden. Oficjalne otwarcie Saski Garden odbyło się w poniedziałek 27 maja 2024 roku.

Wyjątkowe miejsce na mapie Krakowa

Saski Garden to nowa przestrzeń Hotelu Saskiego w Krakowie, znajdująca się na jego wewnętrznym dziedzińcu, z bramą od strony ul. św. Tomasza. Jego charakter odtworzony został w duchu XIX-wiecznej architektury krakowskich podwórek. Ostatnie prace konserwatorskie wzbogaciły go o piękne, historyczne detale. Z myślą o mieszkańcach miasta powstało miejsce z niepowtarzalnym klimatem i własną historią, które pozwala poczuć się intymnie w samym sercu Krakowa, tuż obok Rynku Głównego z Sukiennicami i Kościołem Mariackim.

- Saski Garden to ukryta perełka w sercu Krakowa. W sąsiedztwie Rynku Głównego goście mogą cieszyć się klimatycznym, zacisznym miejscem. Podobnie jak cały Hotel Saski w Krakowie ze swoją ponad 200-letnią historią, także Saski Garden, zaprojektowany został z myślą o mieszkańcach Krakowa. Zapraszamy wszystkich do korzystania z tego wyjątkowego dziedzińca. Niezależnie od tego, czy jest to lunch biznesowy, romantyczna kolacja, koktajl z przyjaciółmi czy przyjęcie dla grupy gości - Saski Garden to nowe, piękne miejsce na chwilę relaksu - mówił podczas inauguracji Christian Schwenke, Dyrektor Generalny Hotelu Saskiego Kraków, Curio Collection by Hilton.

Obecny na wydarzeniu I Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa prof. Stanisław Mazur powiedział i przekazał nam: - Pamiętam ten kwartał Krakowa przed jego rewitalizacją. Smutno było patrzeć, że miejsce z tak ciekawą historią jest prawie martwe. Chciałem pogratulować rewitalizacji i remontu, który był zrobiony z pietyzmem, z szacunkiem do architektury i dawnych funkcji tego miejsca. Widząc jego rozwój, czuć siłę całej branży turystycznej w Krakowie. Z tą branżą - jako przedstawiciel władz miasta - chcę blisko współpracować. Również po to, żeby jej przedstawiciele mieli wpływ na jej rozwój, ale też mieli poczucie odpowiedzialności za zrównoważony rozwój całego miasta.

Przyhotelowe patio urzeka zabytkową bramą, eleganckimi krużgankami i stylowymi balkonami. Blasku dodają mu lampiony w formie dawnych latarń, które każdego wieczoru subtelne oświetlają podwórzec. Goście będą tu mogli na świeżym powietrzu delektować się polskimi i międzynarodowymi daniami z Regale Bar & Restaurant oraz wyselekcjonowanymi koktajlami, które przygotowywane są na miejscu przez Grzegorza Pikulskiego, Barmana Roku World Class Poland 2023 i finalistę World Class 2023 w São Paulo.

Grzegorz Pikulski – Bar Supervisor w Hotelu Saskim Kraków. Doświadczenie barmańskie zdobywał w topowych barach w Gdańsku (Fliska '76) oraz w Krakowie (William Rabbit, Z Ust Do Ust, NEON). Najlepszy barman w Polsce roku 2023 według konkursu World Class oraz reprezentant naszego kraju na światowych finałach w Sao Paulo.

Poniedziałkowe wydarzenie uświetnił wieczorny występ muzyczny z udziałem Oli Pieczary, dwukrotnej uczestniczki popularnego programu „The Voice of Poland”, która występuje na scenie od blisko 20 lat.

Saski Garden w pełnej okazałości 

Kawał historii

117-pokojowy Hotel Saski Kraków, Curio Collection by Hilton otwarty został pod koniec lipca 2022 roku po blisko trzech latach remontu konserwatorskiego. Renowacja przywróciła budynek do najlepszych lat świetności, eksponując trzy wieki historii tego wyjątkowego miejsca. Hotel Saski jest pierwszym w Polsce obiektem wchodzącym w skład marki Curio Collection by Hilton. To również pierwszy pięciogwiazdkowy hotel sieci Hilton w Krakowie. Wyróżnia go wyjątkowa lokalizacja. Spacerując jego korytarzami można przemieszczać się pomiędzy trzema ulicami Starego Miasta: ul. Sławkowską, św. Tomasza oraz św. Jana.

Historia Saskiego sięga 1809 roku, kiedy węgierski przedsiębiorca, handlarz winem Maciej Knotz, kupił dawny klasztor i kościół przy ul. św. Jana, gdzie urządził zajazd „Pod Królem Węgierskim”. Następnie dokupił jeszcze trzy kamienice mieszczańskie i w 1818 r. stał się właścicielem dużego kompleksu tuż przy Rynku Głównym. Wtedy zaczął łączyć go w jeden hotelowy organizm. W 1820 roku według projektu znanego architekta Szczepana Humberta przeistoczył wszystko w Hotel Saski. W pierwszej połowie XIX w. był to pierwszy luksusowy obiekt hotelowy pod Wawelem.

Christian Schwenke

Saski nadal kryje w sobie mnóstwo historii, którymi żyło miasto. Przez dziesięciolecia był salonem Krakowa, w którym tętniło życie mieszczańskiej bohemy. Odbywały się w nim wielkie koncerty i wystawne bale. To tutaj występowali legendarni kompozytorzy Franciszek Liszt, Johannes Brahms czy Ignacy Paderewski. Za sprawą swoich bogatych tradycji muzycznych i kulturalnych hotel zdecydowanie wyróżnia się na tle infrastruktury noclegowej w Polsce. We współpracy ze światowej sławy krakowskim fotografem Ryszardem Horowitzem, hotelowe korytarze i pokoje ozdobiono portretami muzyków i kompozytorów takich jak Louis Armstrong, Aretha Franklin, Krzysztof Penderecki, Czesław Niemen czy Jan Ptaszyn Wróblewski. Również elementy wystroju wnętrz inspirowane są motywami muzycznymi. Jest na przykład biurko w kształcie pianina, lampy w formie trąbek, notes w pięciolinię, itp.

W miejscu tym historia przeplata się ze współczesnością w najlepszym wydaniu. Ponownie otwarta została słynna Sala Saska, czyli zabytkowa sala balowa z ręcznie odrestaurowanymi freskami i ogromnymi, mosiężnymi żyrandolami. W holu stanęła ręcznie kuta i zdobiona metaloplastyką winda z 1910 roku. Na ścianach apartamentów (w hotelu nie ma dwóch takich samych pokoi) można podziwiać pieczołowicie odtworzone polichromie inspirowane grecką mitologią czy wyeksponowaną kamienną kolumnę z XVIII wieku, będącą elementem ozdobnym mieszkania dawnej szlacheckiej rodziny.

Regale Bar & Restaurant

Poszerzeniem oferty hotelowej jest działalność prestiżowej restauracji Regale Bar & Restaurant. Jej otwarcie w Hotelu Saskim zapoczątkowało wejście na rynek międzynarodowego brandu restauracji przyhotelowych sieci Hilton. Kraków wybrano na światowy debiut tej marki.

Restauracja usytuowana jest na parterze hotelowego budynku. Przestronne wejście bezpośrednio z lobby czyni ją miejscem rozpoznawalnym i przystępnym zarówno dla gości hotelowych, jak i mieszkańców Krakowa. Aranżacja wnętrz utrzymana jest w stylu art deco. Luksusowy ton pomieszczeniom nadaje paleta wyrazistych kolorów: zieleni, złota i różu. Królewskie barwy mają ważne znaczenie symboliczne. Odnoszą się do najlepszych tradycji zapoczątkowanych tu przed wiekami przez Macieja Knotza. Barwną historię Knotza oraz jego węgierskie korzenie przywołują liczne opisy w kartach menu, sygnowane koktajle, a nawet zaciszna sala restauracyjna o charakterze VIP Room, nazwana na jego cześć Knotz Room.

Restauracja serwuje dania polskiej kuchni z międzynarodowym akcentem, umiejętnie łącząc tradycję z najnowszymi trendami kulinarnymi. Wszystkie potrawy są przygotowywane z najwyższej jakości regionalnych składników przez Romana Pawlika, jednego z najbardziej znanych szefów kuchni w Krakowie. Z kolei Regale Bar poleca sygnowane i dostępne tylko w tym miejscu koktajle „Regale House Punch” „Saski Twinkle” czy „Regale Martini”. Autorskie koktajle powstają na bazie domowych nalewek, infuzowanych wódek, sezonowych owoców oraz niewielkich porcji markowych alkoholi.

Regale bar

Roman Pawlik – szef kuchni w Hotelu Saskim w Krakowie. W restauracjach promuje lokalne smaki Krakowa, z którym jest mocno związany. Oprócz nacisku na kuchnię lokalną i sezonową, jest też wielkim zwolennikiem kuchni francuskiej za techniki przygotowywania potraw, a także włoskiej – za jej świeże i lekkie składniki. W gastronomii od 18 lat. Był m.in. szefem kuchni w Radisson Blu Hotel Kraków oraz Park Inn by Radisson Kraków.

Restauracja otrzymała prestiżową nagrodę Poland 100 Best Restaurants 2024 w kategorii Best Of Excellence - 4 widelce.

Curio Collection by Hilton

Curio Collection by Hilton to globalna sieć ponad 150 hoteli i kurortów w 30 krajach. Nieruchomości należące do Curio Collection oferują gościom autentyczne doznania dzięki niepowtarzalnym, regionalnym ofertom.

Hilton jest czołową globalną firmą hotelarską z portfolio obejmującym 23 światowej klasy marki, do których należy ponad 7 600 nieruchomości i 1,2 mln pokoi w 126 krajach. W swojej ponad 100-letniej historii przyjął już ponad 3 miliardy gości.

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka