środa, 18 listopada 2020 11:58

Otwarto szpital tymczasowy w Krynicy-Zdroju! Wiemy jak wygląda w środku [VIDEO]

Autor Aleksandra Tokarz
Otwarto szpital tymczasowy w Krynicy-Zdroju! Wiemy jak wygląda w środku [VIDEO]

168 łóżek dla pacjentów chorych na koronawirusa powstało w 20. Wojskowym Szpitalu Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnym w Krynicy-Zdroju, który został kolejnym szpitalem tymczasowym na terenie Małopolski. Po trzech tygodniach od wydania decyzji, placówka została oficjalnie otwarta.

W ramach szpitala tymczasowego w Krynicy-Zdroju powstało 168 łóżek dla pacjentów chorych na koronawirusa. Przygotowaniem tego obiektu zajęła się spółka Skarbu Państwa Tauron. Głównymi zadaniami, które stanęły przed wykonawcą było przygotowanie instalacji tlenowej czy instalacji przywołania służby medycznej.

Szpital jest gotowy do przyjęcia pacjentów już w najbliższych dniach. Sławomir Kmak, dyrektor szpitala im. J. Dietla w Krynicy-Zdroju, zapewnił, że będą prowadzone rozmowy z dyrektorami placówek medycznych z subregionu sądeckiego i całego województwa, aby pacjent, który ma trafić do szpitala tymczasowego, pojawił się w nim jak najszybciej. - Zadaniem szpitala tymczasowego będzie odblokowywanie tych placówek, które przyjmują dużą ilość chorych – dodał.

Co z personelem?

Pan wojewoda skierował personel do pracy w szpitalu z dniem 18 listopada i te osoby zgłosiły się dziś do pracy – powiedział dyrektor Kmak.

Praca szpitala tymczasowego została oparta o dwa zespoły pracowników. Jeden z nich to personel szpitala wojskowego, który dobrze zna budynek i pracę w nim. W jego skład wchodzą pielęgniarki i fizjoterapeuci. Drugi zespół pochodzi ze szpitala powiatowego w Krynicy-Zdroju. To 80 pielęgniarek, obsługa techniczna oraz kilkunastu lekarzy.

Minister Zdrowia: „To co najgorsze mamy już za sobą. Sytuacja się stabilizuje”
„Powoli możemy troszeczkę się uśmiechnąć – to co najgorsze mamy już za sobą” - powiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej Adam Niedzielski. Według ministra zdrowia przebieg pandemii w ostatnich 2-3 tygodniach nie rozwijał się wykładniczo. -Sytuacja się co najmniej stabilizuje. Po raz pierw…

-Cały czas dochodzą kolejni specjaliści. Szacujemy, że w najbliższym czasie osiągniemy 25-30 etatów lekarskich. Jesteśmy gotowi – poinformował Sławomir Kmak.

-Tempo powstania szpitala tymczasowego było iście rekordowe. 29 października zapadła decyzja premiera o realizacji przez spółki skarbu państwa szpitali tymczasowych. Już następnego dnia byliśmy w Krynicy sprawdzić czy ten budynek się nadaje. Tego samego dnia pojawili się przedstawiciele spółki z ekipami, które były gotowe zmienić budynek na szpital – mówił podczas konferencji prasowej wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Jak tłumaczył, wtedy w Małopolsce sytuacja związana z epidemią była niezwykle trudna. To dało siłę do rozwijania infrastuktury. Decyzją wojewody do pracy w krynickim szpitalu tymczasowym skierowane zostały pielęgniarki i lekarze z pobliskich sanatoriów.

-Warunki jakie spotkają tutaj chorzy są bardzo dobre. W skali całego kraju 10 spółek Skarbu Państwa zorganizuje 17 podobnych obiektów. To świadectwo społecznej odpowiedzialności biznesu – dodał podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Zbigniew Gryglas.

Podobne szpitale mają powstać w tarnowskiej Arenie Jaskółka i Hali Expo w Krakowie.

koronawirus najnowsze informacje

fot. media.tauron.pl

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje