niedziela, 11 sierpnia 2024 10:08

Pamięci wieliczan poległych w Woli Justowskiej

Autor Jadwiga Duda
Pamięci wieliczan poległych w Woli Justowskiej

28 lipca w Krakowie przy ul. 28 lipca odbyła się uroczystość z okazji 81.rocznicy pacyfikacji na Woli Justowskiej z udziałem Kola Wieliczka ŚZŻAK.

Uczestnicy obchodów spotkali się na Woli Justowskiej na „Łączce Męczeństwa” o godz.16.30. Odbyła się tam uroczystość ku czci  24 ofiar pacyfikacji dokonanej tu przez Niemców 28 lipca 1943 r., upamiętnionych pomnikiem wzniesionym po wojnie.

Przy pomniku, obok którego znajduje się grób z krzyżem i  napisem: „Symboliczny grób, w którym byli pochowani najlepsi Synowie Ojczyzny zamordowani przez oprawców hitlerowskich w czasie pacyfikacji Woli Justowskiej w dniu 28 lipca 1943 roku”, stanęła warta honorowa. W tym miejscu pochowano ofiary po egzekucji. Po wojnie ciała ofiar ekshumowano i pochowano w zbiorowej mogile na cmentarzu na Salwatorze.

Uroczystość zorganizował Komitet Pamięci o Ofiarach Pacyfikacji na Woli Justowskiej. Prowadziła ją Marzena Garzeł, radna i przewodnicząca Komisji Kultury Dzielnicy VII Zwierzyniec. Odczytała  imiona i nazwiska ofiar pacyfikacji. Wśród nich jest dwóch wieliczan: Jan Lelito (lat 23) i Stanisław Lelito (lat 21) - synów Wiktorii i Piotra.

Modlitwę w intencji ofiar pacyfikacji i poległych za Ojczyznę poprowadził ksiądz kanonik Roman Łędzki, proboszcz Parafii pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski. Przy pomniku głos zabrały: Iwona Chamielec, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Krakowa i Cecylia Radoń, zastępca dyrektora Oddziału Krakowskiego Instytutu Pamięci Narodowej. Obecna była również delegacja Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” z przewodniczącą Małgorzatą Janiec. Pod pomnikiem delegacje złożyły kwiaty i zapalone znicze.

Rodzinę Lelitów reprezentował prof. dr hab. Piotr Chechelski, syn Zofii, siostry zamordowanych Jana i Stanisława, mieszkaniec Woli Justowskiej. Wśród gości była delegacja Koła Wieliczka Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej ze sztandarem Koła, niesionym przez  Stanisława Dziedzica, przewodniczącego (bez uprawnień kombatanckich). W poczcie sztandarowym byli: Jadwiga Duda, członek nadzwyczajny SZŻAK i prezes Zarządu Stowarzyszenia „Klub Przyjaciół Wieliczki” i Marian Sipióra, członek  KPW.

Na zakończenie uroczystości uczestnicy wpisywali się  do „Księgi Pamiątkowej”, a potem chętni wzięli udział we mszy św. w intencji ofiar pacyfikacji na Woli Justowskiej 28 lipca 1943 roku w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski.

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka