poniedziałek, 21 grudnia 2020 12:49

Pasterka z wielickiej kopalni online: 24.12 godz. 8:00

Autor Wiktoria Mitura
Pasterka z wielickiej kopalni online: 24.12 godz. 8:00

Górnicza Pasterka rano 24 grudnia ma kilkusetletnią tradycję. W ostatnich latach kaplica św. Kingi w wigilijny poranek wypełniała się nie tylko górnikami. Chętnie w tej wyjątkowej mszy uczestniczyli  mieszkańcy regionu i przyjezdni z dalszych miejscowości. W tym roku z uwagi na obostrzenia Pasterka odbędzie się w małym gronie, ale po raz pierwszy w tej wyjątkowej podziemnej mszy uczestniczyć będzie można za pośrednictwem internetu.

Każdy może uczestniczyć online

W wigilijny poranek na Pasterkę 101 m pod ziemią o godz. 8:00 rano uda się tylko niewielkie grono górników - odbędzie się ona z zachowaniem zasad sanitarnych i obowiązujących przepisów. Uroczyste nabożeństwo celebrował będzie metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski.

By jednak umożliwić uczestnictwo w tej jedynej w swym rodzaju podziemnej Pasterce wszystkim chętnym, kopalnia organizuje transmisję na żywo w serwisie youtube na kanale Kopalni Soli „Wieliczka” www.youtube.pl/kopalniawieliczka

Link do transmisji: https://youtu.be/UoWKvKZee_s

Długa historia

Pasterka to jedna z najważniejszych tradycji - w wielickiej kopalni historią sięga na pewno XVIII, a być może i końca XVII wieku. Od początku odbywała się rano, tak aby mogły spotkać się na niej dwie zmiany górników: tych kończących szychtę oraz tych ją rozpoczynających. Górnicy nowonarodzonego Jezusa witają najwcześniej w Polsce.

Współcześnie nabożeństwo w Wigilię Bożego Narodzenia odprawiane jest w kaplicy św. Kingi. To w niej na jednym z ociosów  znajduje się szopka Betlejemska z solnymi postaciami.

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje