wtorek, 22 lutego 2022 13:00

Pianista Jakub Kuszlik został Honorowym Ambasadorem Bochni [ZDJĘCIA]

Autor Katarzyna Jamróz
Pianista Jakub Kuszlik został Honorowym Ambasadorem Bochni [ZDJĘCIA]

20 lutego w Hali Widowiskowo-Sportowej odbył się Koncert Noworoczny. Na scenie po raz pierwszy od czasu niewątpliwie największego sukcesu osiągniętego w Konkursie Chopinowskim zaprezentował się bocheńskiej publiczności Jakub Kuszlik.

Występ poprzedził akt nadania pianiście tytułu „Honorowego Ambasadora Królewsko-Górniczego Miasta Bochnia”. W laudacji odczytanej przez burmistrza Stefana Kolawińskiego, przewodniczącego Kapituły, znalazły się następujące słowa:

Panie Jakubie,

nie co dzień mamy okazję wyróżniać w ten sposób wybitne postacie z naszego miasta Bochni. Przynosisz nam wielką chwałę i radość, że dzięki Tobie, dzięki Twojemu talentowi to pradawne miasto trafia na usta wszystkich.

Konkurs Chopinowski to najważniejsze wydarzenie muzyczne w Polsce i jedno z najważniejszych wydarzeń na świecie. Już samo uczestnictwo w tym Konkursie jest nobilitacją i uhonorowaniem nieprzeciętnego talentu jaki trzeba posiadać, aby w nim uczestniczyć. To również źródło wielokulturowej polaryzacji, która dociera wszędzie w różnorodnych interpretacjach muzyki genialnego kompozytora.

Już od najmłodszych lat przejawiałeś niezwykły talent wielokrotnie dostrzegany w różnych konkursach pianistycznych zarówno Ogólnopolskich jak i Międzynarodowych. Plasowanie się w ścisłej czołówce czy to w roku 2010 w Koninie, czy w roku 2011 w Zgorzelcu, poprzez kolejne lata i zwycięstwa w Żaganiu, w Kielcach, II miejsce w Międzynarodowym Konkursie Ignacego Paderewskiego. Równie wysokie miejsca w ścisłych finałach w konkursach organizowanych za granicą w Hilton Head, Top of the World w Torismo, występy z orkiestrą Filharmonii Narodowej i liczne koncerty na całym świecie, świadczą o formacie i znaczeniu Twojej pasji.

Pan Jakub Kuszlik w jednym z wywiadów mówi o tym, że jego przesłuchanie do szkoły muzycznej nie wypadło najlepiej, bo trafił na listę rezerwową i „Do Szkoły Muzycznej w Bochni zostałem przyjęty, tak naprawdę tylko dlatego, że ktoś inny zrezygnował”. Warto wiedzieć, że np. Henryk Sienkiewicz na swoim świadectwie z 6-tej klasy miał w przeważającej mierze oceny dostateczne, a nawet jedną niedostateczną i nic nie wskazywało na to, iż narodzi się gigant literatury. Talent to wielka tajemnica, często niedostrzegana na początku, ale odkryta i pielęgnowana daje wspaniałe owoce.

Dzięki wieloletniej pracy i właśnie wyjątkowemu talentowi oraz doskonałej grze, mogłeś zająć miejsce w ścisłym finale Konkursu Chopinowskiego i otrzymać Nagrodę Specjalną za wykonanie Mazurków. O tym, że właśnie z Bochni pochodzą tak nieprzeciętni wirtuozi, przekonał się cały świat. Jesteśmy dumni mogąc uhonorować naszego młodego obywatela, który w taki sposób potrafił przedstawić muzykę genialnego, ponadczasowego kompozytora, jesteśmy szczęśliwi, że ten młody człowiek jest z Bochni.

Mając powyższe na względzie, Kapituła której mam zaszczyt przewodniczyć, nadała Panu tytuł Honorowego Ambasadora Królewsko-Górniczego Miasta Bochnia.

Podczas koncertu Artysta zaprezentował utwory Fryderyka Chopina, a także Mazurki (op. 30) za wykonanie których jury konkursu chopinowskiego przyznało Jakubowi Kuszlikowi nagrodę specjalną. Owacjom nie było końca, o czym świadczyć może pięciokrotni bis pianisty.

Inf./Fot.: UM Bochnia

Bochnia

Bochnia - najnowsze informacje