poniedziałek, 20 marca 2023 07:45

Pianki neoprenowe – jak wybrać odpowiednią?

Autor Artykuł sponsorowany
Pianki neoprenowe – jak wybrać odpowiednią?

Sporty wodne takie jak surfing, kitesurfing czy windsurfing to dziś bardzo popularne formy spędzania wolnego czasu nad wodą. Kluczowym elementem wyposażenia każdego sportowca są pianki neoprenowe. Czym dokładnie są pianki neoprenowe i jakie mają właściwości? Jak wybrać odpowiednią piankę neoprenową? Na pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

  1. Czym są pianki neoprenowe?
  2. Jakie właściwości mają pianki neoprenowe?
  3. Jak wybrać odpowiednią piankę neoprenową?

Pianki neoprenowe to niezbędny element wyposażenia każdego miłośnika sportów wodnych. Dzięki nim możliwe jest utrzymanie stałej temperatury ciała. Pianka neoprenowa gwarantuje odpowiedni komfort termiczny, co umożliwia uprawianie sportów wodnych również w trudniejszych warunkach pogodowych. Czym charakteryzują się pianki neoprenowe i jak wybrać tę odpowiednią? Szczegóły na ten temat znajdziesz w poniższym artykule.

Czym są pianki neoprenowe?

Pianki neoprenowe to gumowe i elastyczne materiały, które wykonuje się z neoprenu – materiału syntetycznego. Tworzywo sztuczne tego rodzaju charakteryzuje się wysoką odpornością na czynniki zewnętrzne, do których zalicza się wodę, wilgoć, światło słoneczne czy nawet oleje. Standardowe pianki neoprenowe służą między innymi do uprawiania sportów wodnych, gdyż zapewniają ciepło oraz ochronę przed chłodem.

Jakie właściwości mają pianki neoprenowe?

Czym wyróżniają się pianki neoprenowe? Najważniejszą zaletą rozwiązań tego rodzaju jest utrzymywanie stałej temperatury ciała. To bardzo ważny aspekt, szczególnie w trakcie uprawiania sportów wodnych. Pianki neoprenowe stanowią doskonałą izolację termiczną, co oznacza, że chronią nie tylko przed utratą ciepła, ale i przed chłodem.

Ponadto pianki neoprenowe zapewniają wysoką szczelność. To z kolei oznacza, że woda nie dostaje się do środka kombinezonu, a tym samym ciało osoby, która uprawia sport wodny, pozostaje suche.

Przy piankach neoprenowych warto pamiętać, że ochrona termiczna jest uzależniona od grubości kombinezonu. Na rynku znajdziesz kombinezony wykonane z cienkich pianek, których grubość wynosi 1 mm. Najgrubsze – tak zwane pianki zimowe mają grubość 6-7 mm. Wybierając piankę, koniecznie zwróć uwagę na to, jaki sport wodny chcesz uprawiać i jakie będą przy tym warunki atmosferyczne. Do tych właściwości dobierz odpowiednią grubość pianki. Zaleca się, aby w zimne dni, kiedy temperatura wynosi mniej niż 10 stopni, wybierać pianki o grubości od 5 do 7 mm. Taka opcja w tego rodzaju warunkach zapewni optymalny komfort termiczny.

Jak wybrać odpowiednią piankę neoprenową?

Przy wyborze pianki neoprenowej należy zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników. Na początku należy zastanowić się, jaki rodzaj sportu wodnego chcemy lub już uprawiamy. Pianka do kitesurfingu musi spełniać nieco inne wymagania w przeciwieństwie do pianki przeznaczonej do surfingu. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że obie dyscypliny różnią się od siebie między innymi intensywnością wysiłku oraz warunkami atmosferycznymi.

Kolejny aspekt związany jest z grubością pianki neoprenowej. Parametr ten związany jest głównie z temperaturą wody oraz naszymi indywidualnymi potrzebami. Wybierając optymalną opcję dla siebie, koniecznie zwróć uwagę na właściwości termiczne i sposób, w jaki należy przeprowadzić suszenie pianki neoprenowej.

Kupując piankę neoprenową, pamiętać, aby wybrać odpowiedni dla siebie rozmiar. Pianka powinna być dobrze dopasowana do ciała, ale nie tak, aby uciskać czy krępować ruchy. Źle dobrana pianka neoprenowa może negatywnie wpływać na nasze osiągi. Warto więc pamiętać, że jeżeli chodzi o kitesurfing, pianka neoprenowa powinna być wysokiej jakości. Jeżeli wciąż nie wiesz, jaka pianka neoprenowa będzie najlepsza, skontaktuj się ze sprzedawcą.

Sport

Sport - najnowsze informacje

Rozrywka