wtorek, 16 stycznia 2024 13:13

"Piekarnia Sztuki" otwarta. "Robi niesamowite wrażenie"

Autor Marzena Gitler
"Piekarnia Sztuki" otwarta. "Robi niesamowite wrażenie"

W sobotę, 13 stycznia w Niepołomicach oficjalnie otwarto Piekarnię Sztuki - nowe centrum kulturalne, którego gospodarzem jest Małopolskie Centrum Dźwięku i Słowa. Wydarzenie połączono z inauguracją Pola Kultury - jednostki łączącej instytucje działające na rzecz kultury w różnych miejscowościach gminy Niepołomice.

Pomysł, aby na cele kulturalne zaadaptować starą, nieczynną już piekarnię, powstał już w 2019 roku. Wcześniej niepołomicki samorząd zakupił i wyremontował zabytkowy dworek przy ul. Spółdzielczej (położony na przeciwko starej piekarni), który stał się siedzibą Małopolskiego Centrum Dźwięku i Słowa. W 2020 roku z myślą o poszerzeniu oferty MCDiS, odkupiono od spółdzielni XVIII-wieczny zaniedbany, opuszczony budynek, nazywany „Domem na Kazimierzu” (ul. Spółdzielców 7), w którym kiedyś mieściła się gorzelnia, a w okresie powojennym piekarnia Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”. Na modernizację i rozbudowę nowego centrum kultury pozyskano 5,4 mln zł dotacji unijnej, z puli na rewitalizację terenów poprzemysłowych.  

Wykonawcą inwestycji w trybie "zaprojektuj i wybuduj" została, wyłoniona w przetargu, krakowska firma Stambud sp. z o.o., która jest realizatorem wielu inwestycji w Wieliczce i Krakowie. Rozpoczęcie prac opóźniły ustalenia z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Ostatecznie zamiast w 2022, czy na początku 2023 roku, zakończono je w październiku ub. r. Pozostałe miesiące zajęło wyposażenie placówki. Zakończono je pod koniec 2023 roku, a oficjalne otwarcie odbyło się w ostatnią sobotę. Całość kosztowała w sumie ponad 10 mln zł. Nowa "Piekarnia Sztuki" różni się od tej, jaka miasto pokazywało w pierwszych wizualizacjach. Za to przed budynkiem zaplanowano ciekawy amfiteatr z myślą o wydarzeniach plenerowych.

  • Zobacz:
Niepołomice. W budynku byłej piekarni będą rządzić muzy
Burmistrz Roman Ptak podpisał z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego umowę o dofinansowanie na realizację projektu: Piekarnia Sztuki. Co tam powstanie?

– Blisko 720 m2 powierzchni użytkowej: sztuki plastyczne, rysunek, malarstwo, witraż, ceramika… Ale jest też sala do tańca, sale gdzie będziemy mogli zajmować się fotografią i filmem, studio nagrań. Wszystko to oddajemy dzisiaj dla państwa. – mówił na uroczystości burmistrz Roman Ptak. Z zakończenia inwestycji cieszyła się też Natalia Nowacka, która od 1 września 2023 roku jest dyrektorem Centrum Kultury w Niepołomicach, a od nowego roku Pola Kultury - jednostki łączącej instytucje działające na rzecz kultury w różnych miejscowościach gminy Niepołomice.

"Piekarnia Sztuki uroczyście otwarta. Budynek zaadoptowany po dawnej piekarni robi niesamowite wrażenie. Na 719 m2 powierzchni użytkowej znalazły się: nowoczesna sala tańca z amortyzowaną podłogą, sala plastyczna, sala ceramiki i witrażu z piecem do wypalania gliny, sala wielofunkcyjna do szkoleń, prezentacji i małych konferencji wraz z zapleczem, studio nagrań wyposażone w specjalistyczny sprzęt, sala prób dla zespołów muzycznych, studio fotograficzne i filmowe wyposażone w nowoczesny sprzęt. Zaplecze dla działalności nowo powołanej niedawno instytucji Pole Kultury jest imponujące. Wszystkim z Państwa, którzy wnieśli swój wkład bardzo dziękuję. Wartość inwestycji to: 10.107.081,28 PLN , uzyskane dofinansowanie 5.966.359,42 PLN, wkład własny 4.140.721,86 PLN" - podsumował na Facebooku burmistrz Niepołomic Roman Ptak.

Piekarnia Sztuki uroczyście otwarta😀❗️ Budynek zaadoptowany po dawnej piekarni robi niesamowite wrażenie👍. Na...

Opublikowany przez Roman Ptak - Burmistrz Miasta i Gminy Niepołomice Niedziela, 14 stycznia 2024

Otwarciu towarzyszył koncert pochodzącego z Tymbarku Konrada Ligasa z zespołem, wystawy prac artystów związanych z Myślenicami: Stanisława Jawora, który zaprezentował zdjęcia wywołane na szklanych płytkach w technice mokrego kolodionu i fotografii absolwenta krakowskiej ASP Jędrzeja Krzyszkowskiego oraz wernisaż wystawy poplenerowej „Ceramiczne Dialogi 2023”.

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka