środa, 24 maja 2023 05:29

Piękny i funkcjonalny dom? Tak, ale bez projektu ani rusz

Autor Marzena Gitler
Piękny i funkcjonalny dom? Tak, ale bez projektu ani rusz

Każdy, kto ogląda programy o budowie i remontach domów, wie, że najważniejszy jest projekt. Ale jaki projekt wybrać, skoro dostępnych jest obecnie kilkanaście tysięcy projektów? Co powinien zawierać dobry projekt domu? Który będzie dla nas najlepszy?

Budowa domu jednorodzinnego coraz łatwiejsza

Kiedy ceny wynajmu mieszkań i ceny nieruchomości szybują w górę, warto przekalkulować, czy nie opłaca nam się jednak bardziej wynieść z miasta i znaleźć swoje miejsce na ziemi we własnym domu. Tym bardziej, że idą ułatwienia. Obecnie już na dom do 70 m2 powierzchni użytkowej nie jest wymagane pozwolenia na budowę, a rząd przymierza się, aby od 2023 roku uprościć formalności i będzie można budować domy jednorodzinne bez zezwolenia już bez względu na ich powierzchnię. Warto więc poszukać działki, lub jeśli już ją posiadamy, wybrać najbardziej optymalny projekt naszego wymarzonego domu.

budowa domów Mundi

Budowa domu jest poważną i kosztowną inwestycją. Często to inwestycja na lata, nie tylko dla nas, ale dla naszej rodziny. Dlatego warto realizować ją krok po kroku, a pierwszym i najważniejszym z pewnością jest wybór odpowiedniego projektu, zarówno pod kątem naszych wymagań, jak zgodności z lokalnymi przepisami wynikającymi z miejscowego planu zagospodarowania terenu.

ocieplenie domu dotacje

Budowa domu od a do z daje nam gwarancję, że wszystko, co się w nim znajdzie, będzie dokładnie dopasowane do naszych oczekiwań i możliwości finansowych. Warto pamiętać, że choć kosztowne jest już samo wybudowanie domu, wydatki na tym się nie kończą. Nasz dom trzeba utrzymywać, opłacać podatki, płacić za energię, nieczystości, odpady i odkładać środki na przyszłe remonty.

Gotowy projekt – szybka i łatwa droga do budowy domu

Gdy szukamy idealnego pomysłu na dom, pomocą są łatwo dostępne gotowe projekty domów. Gotowe projekty są najczęściej podzielone są na kategorie, dzięki czemu szybko znajdziemy ten, który pasuje do naszej działki i preferencji. Możemy wybrać powierzchnię użytkową, liczbę kondygnacji, układ dachu, rodzaj konstrukcji (np. murowane, szkieletowe, drewniane a nawet z bali). To znacznie ułatwia poszukiwania i oszczędza nasz czas. Gotowe projekty domu są dużo tańsze niż zamawiane indywidualnie u architekta, ale czasem trzeba je nieco dostosować do naszych potrzeb. Z kolei zlecenie wykonania projektu „na miarę” w dobrej pracowni daje nam gwarancję, że wszystkie pomieszczenia zostaną rozmieszczone zgodnie z naszymi oczekiwaniami, a budynek idealnie wpasuje się w zieleń czy okoliczną zabudowę. Jeśli mamy na to środki, możemy też cieszyć się domem, który jest oryginalny, a być może nawet zdobędzie nagrody.

klimatyzacja domu

Przed decyzją o budowie domu powinniśmy oszacować nasz budżet i ustalić, jak będzie finansowana budowa – czy za gotówkę, czy na kredyt. Jeśli tak - potrzebujemy znaleźć optymalną ofertę bankową i zawrzeć odpowiednią umowę, co wymaga czasu.

tartak Dziunek

Projekt dopasowany do naszej nieruchomości

Zanim przystąpimy do wyboru lub wykonania najlepszego projektu domu musimy zapoznać się z wymogami dotyczącymi naszej działki. Analiza planu miejscowego lub warunków zabudowy, ustalonych przez gminę dla danej działki, ustali istotne warunki jakie musi spełniać nasza inwestycja. Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego może narzucić nam zasady, które musimy spełnić np.: maksymalną powierzchnię zabudowy działki, stosowanie odpowiedniej bryły dachu z określeniem układu połaci dachowych, kąt nachylenia dachu, ilość kondygnacji budynku, wysokość budynku czy maksymalną szerokość elewacji frontowej budynku. Ważną informacją będzie to, czy możemy skorzystać z mediów takich jak wodociąg, kanalizacja czy musimy sami wybudować studnię, oczyszczalnię przydomową czy szambo na naszej działce.

rolbud materiały budowlane

Gdy już to wiemy, powinniśmy przedyskutować odpowiedź na kilka pytań dotyczących projektu domu: czy chcemy dom parterowy czy piętrowy (to zwłaszcza ważne, gdy mamy małe dzieci, czy budujemy dom dla seniorów, dla których korzystnie ze schodów może być problemem), czy chcemy aby poddasze było użytkowe (to z kolei pozwoli optymalnie wykorzystać powierzchnię i obniżyć koszty). Dla ilu osób ma służyć dom (ile potrzebujemy sypialni i łazienek) - czy tylko dla nas, czy planujemy też pokoje dla gości. Jakie wybierzemy ogrzewanie? Czy zdecydujemy się na instalacje, obniżające koszty utrzymania budynku jak panele fotowoltaiczne czy pompa ciepła. Czy nasz dom będzie miał garaż, czy wybudujemy go oddzielnie, a może tylko wykonamy miejsce parkingowe, czy zadaszoną wiatę?

montaż pomp ciepła

Co powinien zawierać dobry projekt budowlany domu jednorodzinnego?

Zgodnie z ustawą prawo budowlane, projekty domów jednorodzinnych będące podstawą do realizacji inwestycji powinny zawierać:

okno-pol producent okien i drzwi
  • projekt zagospodarowania działki, który został sporządzony na aktualnej mapie do celów projektowych lub jej kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem (zawiera on informacje dotyczące przebiegu granic działki, dróg i terenów zieleni, obszaru oddziaływania projektowanego obiektu, sposobu odprowadzania ścieków, a także usytuowania, układu i obrysu istniejących oraz projektowanych obiektów)
  • projekt architektoniczno-budowlany (powinien on określać między innymi: układ i formę projektowanych oraz istniejących obiektów budowlanych, zamierzony sposób użytkowania budynku mieszkalnego z uwzględnieniem liczby lokali, charakterystyczne parametry techniczne budynku, opinię geotechniczną oraz informacje o sposobie posadowienia budynku, charakterystykę ekologiczną inwestycji, opis projektowanych rozwiązań budowlanych, które będą miały wpływ na środowisko, wyposażenie techniczne budynku ze szczególnym uwzględnieniem sposobu jego ogrzewania oraz przygotowywania ciepłej wody użytkowej)
  • projekt techniczny, prezentujący szczegółowe rozwiązania dotyczące konstrukcji domu oraz technologii jego wykonania (chodzi między innymi o charakterystykę energetyczną, prezentację konstrukcji budynku wraz z wynikami analizy statyczno-wytrzymałościowej, informacje o zastosowanych materiałach oraz dokumentację geologiczno-inżynierską albo geotechniczne warunki posadowienia obiektów budowlanych)
  • opinie oraz inne dokumenty jeśli są wymagane zgodnie z przepisami. Jeśli chcemy skorzystać z dostępnych gotowych projektów domów musimy mieć pewność, że dany projekt uwzględnia wszystkie wymienione elementy, ponieważ są one niezbędne do uzyskania pozwolenia na budowę lub wykonania zgłoszenia.
grant sprzedaż materiałów budowlanych

Zanim wybierzemy - warto skorzystać z porady

Przy wyborze projektu warto skorzystać z pomocy profesjonalnego doradcy, z którym omówimy warunki i nasze oczekiwania wobec inwestycji. Takie doradztwo oferują zarówno strony, na których można kpić gotowy projekt dom jak i pracownie architektoniczne.

Styl Życia

Styl Życia - najnowsze informacje

Rozrywka