wtorek, 22 grudnia 2020 14:29

To już potwierdzone. Pierwsza partia szczepionek dotrze do 26 grudnia

Autor Wiktoria Mitura
To już potwierdzone. Pierwsza partia szczepionek dotrze do 26 grudnia

Michał Kuczmierowski prezes Agencji Rezerw Materiałowych potwierdził, że pierwsza transza szczepionek trafi do Polski do 26 grudnia. Kolejnego dnia szczepionki zostaną dystrybuowane do 72 szpitali, gdzie rozpoczną się szczepienia personelu medycznego.

-Pfizer ma swoje magazyny w Belgii. Podpisana umowa zakłada, że to producent dostarczy szczepionki do naszych magazynów. Pierwsza symboliczna dostawa – 10 tys. szczepionek – przyjedzie do nas 26 grudnia i następnego dnia rano wyjedzie poprzez hurtownie farmaceutyczne do wytypowanych 72 szpitali, które jako pierwsze rozpoczną szczepienie kadry medycznej. Kolejne dostawy po około 300 tys. szczepionek co tydzień będą dzielone na pół – jedna połowa będzie trafiać do szpitali realizujących szczepienia medyków, a druga do specjalnej zamrażarki, gdzie w temperaturze -75 st. C będzie oczekiwać na drugie wyszczepienie – powiedział Kuczmierowski dla PAP.

Dwie firmy farmaceutyczne (Neuca, Pharmalink) zajmą się w pierwszych tygodniach dystrybucją szczepionek w Polsce. Z kolejnymi hurtowniami prowadzone są rozmowy.

Przechowywanie szczepionek

-Mamy przygotowane zaplecze magazynowe – ultra zimne lodówki działające w temperaturach od -20 do -80 st. C, chłodnie w zimnym łańcuchu farmaceutycznym 2-8 st. C, specjalne izotermiczne pudełka transportowe z suchym lodem, a także farmaceutyczną sieć dystrybucyjną z chłodniami i specjalistycznym transportem. Jesteśmy dobrze przygotowani, aby szczepionki bezpiecznie i sprawnie dotarły do punktur szczepień – mówi prezes ARM.

Szczepionka po rozmrożeniu może być przechowywana przez 120 godzin

-Każdy szpital otrzyma tyle dawek, aby zdążył je wyszczepić właśnie w ciągu tych pięciu dni. Z pozostałymi szczepionkami będzie łatwiej. Mogą być przechowywane w temperaturze 2-8 st. C przez 30 dni lub nawet dłużej. Dlatego w punktach szczepień nie będzie ultra zimnych lodówek, a jedynie te, które są standardem w tego typu punktach medycznych – wytłumaczył.

info: PAP

Polska

Polska - najnowsze informacje