środa, 18 sierpnia 2021 14:47

Pierwszy Elf2 już w Krakowie. Gdzie będzie kursował?

Autor Marzena Gitler
Pierwszy Elf2 już w Krakowie. Gdzie będzie kursował?

Wczoraj wieczorem na Dworcu Głównym w Krakowie uroczyście powitano pierwszy z czterech pociągów Elf2, który będzie woził pasażerów  w Małopolsce.

We wtorek, 17 sierpnia w Krakowie uroczyście odebrano najnowszy pociąg Kolei Małopolskich Elf2, wyprodukowany w bydgoskich zakładach Pesa SA. W wydarzeniu wzięli udział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz marszałek Witold Kozłowski i wicemarszałek Łukasz Smółka.

Pesa SA w ramach kontraktu z samorządem województwa małopolskiego ma dostarczyć w sumie cztery nowe pociągi typu Elf2.  Koszt zakupu taboru wraz z pięcioletnią kompleksową usługą utrzymaniowo-serwisowo-naprawczą to blisko 110 mln zł.

Zakup nowych pociągów dla Kolei Małopolskich jest współfinansowany ze środków europejskich w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Niskopodłogowe Elfy2 mogą się poruszać z maksymalną prędkością eksploatacyjną 160 km/h. W wersji czteroczłonowej posiadają 200 miejsc siedzących. Wyposażono je m.in. w klimatyzację, bezprzewodowy dostęp do Internetu, monitoring i udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami.

Jak zapowiedział prezes Pesy Krzysztof Zdziarski, kolejne pociągi dotrą do Małopolski w przyszłym tygodniu.

Dokąd będą jeździć nowe pociągi?

Podczas uroczystego przekazania pierwszego Elfa2 wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka poinformował, że nowoczesny tabor kolejowy będzie wykorzystywany do realizacji przewozów pasażerskich w ramach Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej. Spotkamy go na trasach: Kraków Lotnisko/Airport - Kraków Główny - Wieliczka Rynek - Kopalnia, Sędziszów - Kraków Główny - Skawina oraz Trzebinia - Kraków Główny - Tarnów.

Warto dodać, że w trakcie realizacji jest już kolejny kontrakt na zakup taboru kolejowego o wartości ponad 245 mln zł zawarty z nowosądecką firmą Newag. Przedmiotem zamówienia jest dostawa dziewięciu elektrycznych zespołów trakcyjnych Impuls2.

Inwestycja będzie współfinansowana ze środków europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

W sumie samorząd Małopolski posiada już 29 nowoczesnych elektrycznych pociągów, które są przekazane Kolejom Małopolskim oraz Polregio do obsługi tras kolejowych w regionie.

fot. UMWM

Kraków

Kraków - najnowsze informacje