czwartek, 11 marca 2021 09:13

PIT 37 - wszystko, co musisz wiedzieć o tej deklaracji podatkowej!

Autor Głos 24
PIT 37 - wszystko, co musisz wiedzieć o tej deklaracji podatkowej!

W polskim prawie podatkowym obowiązuje sporo deklaracji podatkowych. Mają one na celu możliwość wykazania przez podatnika dochodów i przychodów z roku poprzedzającego wystawianie deklaracji. Dziś chcemy trochę porozmawiać o deklaracji podatkowej PIT 37. Kto powinien ją składać? Jaki jest czas, w którym możliwe jest jej składanie, a także gdzie to zrobić? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu - zapraszamy do czytania!

1. PIT 37 - informacje ogólne

2. PIT 37 - do kiedy można go złożyć?

3. Straty z ubiegłych lat - jak rozliczyć?

4. PIT 37 wspólnie z małżonkiem

5. Osoba samotnie wychowująca dziecko, a PIT 37

6. PIT 37 składany on-line - czy to możliwe?

Dowiedz się wszelkich podstawowych (i nie tylko) informacji na temat deklaracji podatkowej, jaką jest PIT 37 - bardzo popularna, składana rokrocznie przez miliony Polaków każdego roku!

PIT 37 - informacje ogólne

Jak się okazuje, PIT 37 jest najpopularniejszą deklaracją podatkową składaną przez Polaków. Każdy, kto ma jedyne źródło dochodu, które jest opodatkowane podstawową skalą podatkową i wynosi 17 lub 32% ma obowiązek złożyć tę właśnie deklarację. Chodzi tutaj więc o pracowników pracujących na umowie o pracę, zleceniobiorców, emerytów, ale także rencistów. Oczywiście należy tutaj zaznaczyć, że wszyscy, którzy uzyskują przychody wyłącznie wyłączone z podatku, nie składają tej, ani żadnej innej deklaracji. Co więcej, jeśli uzyskujesz wyłącznie przychody, które nie są opodatkowane według skali, także nie wybierzesz tej deklaracji. To nie koniec, jeśli Twoje wszystkie przychody wiążą się z ulgą dla młodych, a więc dla tych, którzy nie ukończyli 26 roku życia, także nie składasz tej deklaracji. No dobrze, przejdźmy do dalszych informacji na temat PIT-37. Dowiesz się z artykułu, jak go rozliczyć i wiele więcej!

PIT 37 - do kiedy można go złożyć?

Zacznijmy od informacji do kiedy można złożyć PIT 37, jak się bowiem okazuje, nie jest to takie oczywiste dla wszystkich osób. Szczególnie nie wiedzą tego osoby, które dopiero pierwszy raz składają deklarację podatkową PIT 37. Jednak w porównaniu do lat ubiegłych, deklaracja PIT 37 za rok 2020 składana jest w zupełnie podobnym terminie. W roku 2021 będzie to więc do 30 kwietnia. W tym roku wypada na czwartek. A od kiedy można było składać deklarację i jak to będzie wyglądało w następnych latach? W tym, a także w poprzednich i z pewnością również w następnych latach data rozpoczęcia składania deklaracji wypada na 15 lutego. W roku 2021 był to poniedziałek, natomiast w roku 2022 będzie to oczywiście wtorek.

PIT 37

Straty z lat ubiegłych - jak rozliczyć?

Jest to trochę zawiłe, bo jak się okazuje, nie jest możliwe złożenie deklaracji PIT 37, uwzględniając straty z lat ubiegłych. Do tego potrzebna jest odrębna deklaracja. Co jednak ważne, jeśli straty wystąpiły w roku 2020, a więc tym, za który składamy deklarację, można z pomocą PIT 37 wykazać straty. O jakie straty chodzi? Przede wszystkim o to, że podatnik w danym roku nie tylko nie zarobił, ale nawet stracił!

PIT 37 wspólnie z małżonkiem

Jak rozliczyć PIT 37 z małżonkiem? Przede wszystkim musisz wraz z żoną/mężem sprawdzić, czy spełniacie wszelkie warunki dotyczące składania deklaracji PIT 37. Kiedy nie rozliczycie się wspólnie? Jeśli Twój współmałżonek prowadzi działalność opodatkowaną według skali, ale to ze względu na Twój stosunek pracy. Wtedy jednak możliwe jest wspólne rozliczenie innym pitem, a dokładnie numerem 36. Co więcej, pamiętaj, aby nie rozliczać się ze współmałżonkiem za rok, kiedy doszło do zawarcia lub unieważnienia małżeństwa. Ryczałt, czy podatek liniowy, którym rozlicza się jeden z małżonków, także jest sytuacją wykluczającą ze wspólnego rozliczenia. Jak się jednak rozliczyć ze współmałżonkiem? To proste, po prostu wybierz taką deklarację! Co więcej, przez cały proces składania poprowadzi Cię program, ale to tym za chwilę.

Osoba samotnie wychowująca dziecko, a PIT 37

Możliwe jest rozliczenie się z pomocą deklaracji PIT 37 osoby, która samotnie wychowuje dziecko. Może to być kawaler, panna, ale i wdowa, wdowiec, czy rozwodnicy. Jakie warunki musisz spełniać, aby móc to zrobić? Dziecko musi być małoletnie, a jeśli uzyskuje zasiłek pielęgnacyjny lub rentę, nie ma znaczenia wiek. Jeżeli Twoje dziecko się uczy, także możesz złożyć taką deklarację, ale tylko do ukończenia u niego 25 roku życia. Wchodzą w to szkoły, ale również wyższe, na które dziecko uczęszcza w formacie wieczorowym. Co więcej, jeśli uczy się za granicą, także złożysz deklarację PIT 37 osoby samotnie wychowującej dziecko.

PIT 37 składany on-line - czy to możliwe?

Już od wielu lat możliwe jest składanie deklaracji PIT 37 przez internet. Taki sposób nie tylko sprawia, że masz szansę zrobić to już w dniu, kiedy taką deklarację można zacząć składać, to także brak kolejek w urzędach, a także mniej problemów ze składaniem. Szczególnie jeśli korzystasz z usługi e-pity, gdzie PIT online złożysz dosłownie w kilka, ewentualnie kilkanaście minut!

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje