piątek, 17 czerwca 2022 11:03

Podhale. Płacili banknotami prezentowymi. Wpadli... na komisariacie

Autor Marzena Gitler
Podhale. Płacili banknotami prezentowymi. Wpadli... na komisariacie

Trudno skomentować to, jak trzeba być naiwnym, żeby będąc objętym dozorem policyjnym, nadal próbować igrać z prawem. Na taki pomysł wpadło dwóch młodych ludzi z Podhala, którzy za jedzenie i zakupy płacili... 200-złotowym banknotem prezentowym. Wpadli... na komisariacie.

14 czerwca br. dwóch młodych mężczyzn próbowało zapłacić w jednym ze sklepów w Jabłonce za zakupione produkty banknotem prezentowym z napisem "Souvenir". Czujny sprzedawca zorientował się, że nie jest to prawdziwy pieniądz i nie przyjął banknotu. O całym zdarzeniu poinformował policjantów z miejscowego komisariatu, którzy szybko ustalili wizerunek mężczyzn podejrzewanych o usiłowanie oszustwa.

Banknot prezentowy fot. Fb. Małopolska Policja

Podczas dalszych czynności funkcjonariusze ustalili, że takim samym banknotem prezentowym ci sami mężczyźni zapłacili wcześniej za zamówione jedzenie w jednej z miejscowych restauracji. Nie trzeba było jednak ich długo szukać, bo na komisariat zgłosili się sami i to jeszcze tego samego dnia!

Jak się okazało, oszuści wpadli, bo objęci byli policyjnym dozorem za inne przestępstwa. 19 oraz 27-latek z gmin Lipnica Wielka i Jabłonka na byli tak naiwni, że zabrali na komisariat kilkadziesiąt sztuk banknotów 200-złotowych z napisem Souvenir. Jak się okazało, jeden z nich miał jeszcze ponad 150 sztuk tego typu banknotów, które jak się okazało kupili obaj w Internecie.

19 i 27-latek za oszustwo i usiłowanie oszustwa zostali zatrzymali i doprowadzeni w środę, 15 czerwca do Prokuratury Rejonowej w Nowym Targu, gdzie usłyszeli zarzuty. Za popełnione przestępstwa grozi im kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy nawet do 8 lat. Prokurator zastosował wobec 19-latka dozór oraz poręczenie majątkowe, a wobec 27-latka dozór, poręczenie majątkowe i zakaz opuszczania kraju.

Banknoty, którymi posłużyli się oszuści to tzw. banknoty prezentowe. Występują w różnych nominałach i można je kupić, jednak nie są to środki płatnicze. Oznaczone są napisem, który wskazuje, że nie są to prawdziwe pieniądze. Na banknocie widnieje napis "Souvenir" oraz napis, że banknot nie jest środkiem płatniczym. Uważnie sprawdzajmy banknoty, które otrzymujemy. Banknoty prezentowe przeznaczone są do celów edukacyjnych lub do zabawy, a ich sprzedaż i posiadanie nie jest zabronione, jednak płacąc nimi narażamy się na odpowiedzialność karną.

fot. Pixabay.com

Podhale

Podhale - najnowsze informacje