wtorek, 22 grudnia 2020 09:39

[VIDEO] Po 800 latach Gwiazda Betlejemska znów na niebie

Autor Aleksandra Tokarz
[VIDEO] Po 800 latach Gwiazda Betlejemska znów na niebie

Gwiazda Betlejemska pojawiła się na niebie wczoraj, 21 grudnia. Ostatni raz zjawisko to widziane było blisko 800 lat temu! W rzeczywistości Gwiazda Betlejemska to wynik wielkiej koniunkcji Jowisza i Saturna, czyli dwóch największych planet Układu Słonecznego.

Gwiazda Betlejemska jest niezwykle rzadkim zjawiskiem, które ostatni raz widziane było w 1226 roku. Kolejna taka okazja będzie miała miejsce w 2080 roku, a następna w 2400! Aby ją zobaczyć nie potrzeba żadnego specjalistycznego sprzętu. Ci, którzy nie zdążyli zobaczyć tego zjawiska na niebie nie muszą się martwić. Planety nie oddalą się od siebie tak szybko i będą widoczne w swoim pobliżu jeszcze przez kolejne dni.

Jeśli jednak nie dopisze pogoda, Gwiazdę Betlejemską zobaczyć można na filmiku przesłanym nam przez pana Zbyszka z kanału Nocne Niebo.

W rzeczywistości więc Gwiazda Betlejemska nie jest gwiazdą, a astronomicznym zjawiskiem. Astronomowie nazywają je jednak wspomnianą Gwiazdą Betlejemską, ponieważ zjawisko przypada na 21 grudnia, tuż przed Wigilią i Świętami Bożego Narodzenia. Nawiązuje ono więc do biblijnej gwiazdy, która prowadziła mędrców ze Wschodu do miejsca narodzin Jezusa.

Polska

Polska - najnowsze informacje