piątek, 28 stycznia 2022 12:11

Po fali Omikron pandemia dobiegnie końca? Ekspert wyjaśnia

Autor Katarzyna Jamróz
Po fali Omikron pandemia dobiegnie końca? Ekspert wyjaśnia

Dr inż. Franciszek Rakowski z ICM Uniwersytetu Warszawskiego powiedział, że po fali omikronowej, o ile nie pojawi się kolejny, groźny wariant koronawirusa, będzie można "odtrąbić" koniec pandemii.

Ekspert w rozmowie z Polska Times wyjaśnił, że konieczna była czwarta fala, która dopełniła proces epidemiczny. Jak twierdzi, dzięki niej osiągnęliśmy odporność zbiorową na wariant Delta.

Rakowski powiedział, że fala omikronowa odnotowuje mały współczynnik hospitalizacji i zgonów, ponieważ dzieje się już na zaimmunizowanym społeczeństwie. Specjalista dodał, że Omikron ma bardzo wysoką zakaźność, dlatego zakażenia tym wariantem są gwałtowne, ale odbywa się to bez poważnych restrykcji.

W szczycie zakażeń możemy spodziewać się 140 tys. pozytywnych przypadków (oczywiście, o ile system testowania to wytrzyma). Oznacza to, że dziennie byłoby 800-900 tys. przypadków zakażeń ludzi dziennie.

28 stycznia, Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 57 262 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. To wzrost o 56 proc tydzień do tygodnia. Walkę z COVID-19 przegrało 271 osób. Ostatniej doby wykonano 178 tys. testów.

Fot. Ilustracyjne

Polska

Polska - najnowsze informacje