czwartek, 14 września 2023 04:49

Po raz piąty Uniwersytet Pedagogiczny zmienia nazwę

Autor Mirosław Haładyj
Po raz piąty Uniwersytet Pedagogiczny zmienia nazwę

30 sierpnia 2023 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił ustawę, która nadaje Uniwersytetowi Pedagogicznemu im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie nową nazwę: Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. 5 września Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę. Nowa nazwa uczelnie będzie obowiązywała od 1 października 2023 r.

– Cieszę się z decyzji Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i dziękuję parlamentarzystom, ale też władzom wydziałów i instytutów oraz kierownictwu administracji za wsparcie i dyskusje merytoryczne nad propozycją zmiany nazwy uczelni, która w większym stopniu pokazuje rzeczywisty zakres działania naszego Uniwersytetu i jego klasyczny charakter – mówi Rektor prof. dr hab. Piotr Borek.

Przypomnijmy, że 24 kwietnia Senat Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie wyraził wolę zmiany nazwy uczelni, która obowiązywała od 2008 roku. Rozważano wówczas dwie propozycje: Uniwersytet Krakowski im. Komisji Edukacji Narodowej oraz Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Pierwsza z nich zyskała większe poparcie senatorów. W następstwie tej uchwały Rektor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie prof. dr hab. Piotr Borek zwrócił się do Ministra Edukacji i Nauki z wnioskiem w tej sprawie. Zmiana nazwy była przedmiotem prac Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. Ostatecznie Sejm 28 lipca br. przyjął ustawę wprowadzającą nową nazwę Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Senat RP procedował nad ustawą, wprowadzającą także inne zmiany w prawie oświatowym 30 sierpnia i do zapisów dotyczących zmiany nazwy uczelni nie wniósł poprawek. Ustawa została ostatecznie przyjęta przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 30 sierpnia 2023 roku.

– Pedagogika nadal będzie w centrum naszych badań i będzie realizowana w misji uczelni, ale pamiętając o tradycji, nie możemy zapominać, że dziś aż 21 dyscyplin jest obecnych na naszym uniwersytecie i w nich z powodzeniem prowadzimy działania badawcze – dodaje Rektor prof. dr hab. Piotr Borek.

Zmiana po raz piąty

5 września ustawę podpisał Prezydenta RP Andrzej Duda. Nowa nazwa będzie obowiązywała od 1 października 2023 roku. W sięgającej 1946 roku historii uczelni to kolejna zmiana nazwy uczelni – poprzednie miały miejsce w latach: 1954, 1973, 1999 i 2008.

Inf. i foto: UP

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka