środa, 18 maja 2022 14:57

Podhale: Dramat bocianiej rodziny. Gniazdo w ogniu

Autor Tomasz Stępień
Podhale: Dramat bocianiej rodziny. Gniazdo w ogniu

W tym niegroźnym dla mieszkańców pożarze komina w Poroninie na Podhalu ucierpiały bociany, które miały na nim swoje gniazdo.

Mimo wysiłków strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Poroninie nie udało się uratować gniazda bocianów, które stanęło w ogniu po pożarze komina w jednym z domów tej miejscowości. Ale nie utrata gniazda była największą stratą. Wszystko rozegrało się we środę, 18 maja. Zastęp strażaków został wezwany na ul. Piłsudskiego, gdzie w ogniu stanęło bocianie gniazdo, które ptaki założyły na kominie. – Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz ugaszeniu palącego się gniazda przy użyciu gaśnicy proszkowej – relacjonują strażacy. Niestety wskutek pożaru gniazdo zostało całkowicie zniszczone. Bardziej dramatyczną informacją było jednak to, że w środku gniazda były jaja, których strażakom nie udało się uratować. Ptaki nie chciały opuścić gniazda. Jak relacjonują strażacy, bocian posiadał ślady zadymienia na upierzeniu.

Po działaniach budynek sprawdzono kamerą termowizyjną i nie stwierdzono zagrożenia. Razem OSP Poronin działały również zastępy z JRG Zakopane. Po około 45 minutach zastępy zakończyły działania i powróciły do remizy.

🚨Dnia 18.05.2022r. zastęp GBARt Mercedes został zadysponowany na ul. Piłsudskiego w naszej miejscowości do pożaru...

Opublikowany przez Ochotnicza Straż Pożarna w Poroninie Środa, 18 maja 2022

Bociany przylatują do Polski zazwyczaj w połowie kwietnia, czasem na początku maja. Zawsze wracają do tego samego gniazda i zaraz po przylocie zaczynają prace nad jego odbudową i poprawianiem. Każdego roku samica bociana może przystąpić do lęgu jeden raz. Składa zazwyczaj 3-4 jaja i po kilku dniach rozpoczyna się wysiadywanie. Inkubacja jaj trwa 33-34 dni, a pierwsze młode bociany wykluwają się około 20 maja. Po mniej więcej 60 dniach młode bociany opuszczają gniazdo.

fot: OSP Poronin

Podhale

Podhale - najnowsze informacje