poniedziałek, 4 października 2021 08:24

Podhale. Przygotuj swój dom na zimę. Zmiany i uchwały antysmogowe

Autor Edyta Sowa
Podhale. Przygotuj swój dom na zimę. Zmiany i uchwały antysmogowe

27 września Sejmik Województwa Małopolskiego przyjął lokalne uchwały antysmogowe dla małopolskich gmin, na Podhalu poza miastem Nowy Targ, gdzie zakaz palenia węglem będzie obejmował centrum, wśród samorządów znalazły się także Czarny Dunajec i Rabka-Zdrój.

"Polityki klimatyczna” ma na celu regulację i przyspieszenie procesu poprawy jakości powietrza. Najważniejszym założeniem lokalnej uchwał antysmogowej jest całkowite odejście od węgla do 1 stycznia 2030 roku. Od początku 2022 roku nie będzie również możliwe instalowanie jakichkolwiek nowych kotłów węglowych, a od 2023 roku będą obowiązywać zaostrzone wymagania w zakresie emisji dla nowo instalowanych kotłów, kominków i ogrzewaczy na drewno, pelet, czy biomasę.

Sejmik wojewódzki przyjął uchwały na wniosek poszczególnych samorządów. Nie wszystkie spośród nich zdecydowały się na wprowadzenie regulacji na obszarach całych gmin. W przypadku Miasta Nowy Targ, przepisy lokalnej uchwały będą pokrywały się z miejscowym planem Nowy Targ 22 Centrum, stanowiącym duży obszar pomiędzy Alejami Tysiąclecia i rzeką Czarny Dunajec oraz “zakopianką” i rzeką Biały Dunajec. Jeśli chodzi o Rabkę-Zdrój, nowe przepisy obejmą wyłącznie strefę uzdrowiskową.

Gminy, które zdecydowały się przyjąć lokalne uchwały antysmogowe, mogą liczyć na preferencje dofinansowania inwestycji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego 2021-2027. Podjęta przez Sejmik decyzja o uchyleniu deklaracji dotyczącej LGBT przywróciła pewność otrzymania unijnych środków przez województwo.

Lokalna uchwała nie zwalnia samorządów z obowiązku przestrzegania terminów wymiany źródeł ciepła określonych już wcześniej w uchwale antysmogowej dla Małopolski, a jedynie zaostrza je i wyprzedza. Wszystkich Małopolan nadal obowiązuje zatem wymiana kotłów pozaklasowych do końca 2022 roku, a do końca 2026 roku – także kotłów 3 i 4 klasy.

Najważniejsze założenia dla lokalnych uchwał antysmogowych:

-Zakaz eksploatacji dla nowych kotłów i ogrzewaczy na węgiel od 1 stycznia 2022 roku i istniejących od 1 stycznia 2030 roku.

-Zaostrzone wymagania dla nowych kotłów na biomasę (emisja pyłu do 20 mg/m³) i nowych kominków (zamknięta komora spalania, automatyczna regulacja) od 1 stycznia 2023 roku.

-Zachowanie pozostałych terminów i wymagań obecnej uchwały antysmogowej dla Małopolski, w tym wymiana kotłów pozaklasowych do końca 2022 roku a kotłów 3 i 4 klasy do końca 2026 roku.

źródło i foto. UM Nowy Targ

Podhale

Podhale - najnowsze informacje

Rozrywka