wtorek, 2 lutego 2021 09:13

Podhale. Te stoki jednak się nie otwierają. Wydano oświadczenie

Autor Marzena Gitler
Podhale. Te stoki jednak się nie otwierają. Wydano oświadczenie

Stacje narciarskie zrzeszone w grupie Tatry Super Ski nie otworzą swoich ośrodków. W wydanym w poniedziałek oświadczeniu poinformowano dlaczego.

"W dalszym ciągu nie zgadzamy się z decyzją rządu o zamknięciu stoków narciarskich. Uzasadnienie tej decyzji, a także dotychczasowa polityka przedłużania obostrzeń dla branży narciarskiej, jest dla nas całkowicie niezrozumiała i pozbawiona merytorycznych podstaw" - czytamy w oświadczeniu.

Podkreślają też, że "rządowa „tarcza” nie jest wystarczająca. Pozwala na pokrycie zaledwie ok. 70% kosztów trzymiesięcznej działalności. Przed nami 9 kolejnych miesięcy, w których trakcie nieustająco wykonywane są prace – wiążące się ze sporymi nakładami finansowymi – pozwalające utrzymać jakość i bezpieczeństwo ośrodków".

"Obecnie walczymy o odszkodowania i rekompensaty, które pozwolą nam uchronić stacje przed całkowitym zamknięciem na kilka lat" - napisali przedsiębiorcy. Jednak jak stwierdzają w oświadczeniu "decyzja o otwarciu stoków wbrew zakazom – podjęta pochopnie i pod wpływem emocji – może skutkować całkowitym upadkiem podhalańskich ośrodków i ich zamknięciem w przyszłych sezonach. Chcemy uchronić od tego nasze stacje" - napisali przedsiębiorcy.

Zdementowali też medialne doniesienia o zakończeniu sezonu przez Ośrodek Narciarski Kotelnica Białczańska. Pisaliśmy o tym tu:

Po 23 dniach największy ośrodek narciarski na Podhalu kończy sezon! “To już definitywna decyzja”
Zakończenie sezonu ogłosiła Kotelnica Białczańska. Dalsze utrzymywanie tras w gotowości tworzyłoby jedynie dodatkowe koszty. W tatrzańskich stokach rozpoczyna właśnie proces zwalniania części ze swoich załóg. Nie wiadomo, czy pomoże to w uniknięciu bankructwa, bo sytuacja finansowa wielu stoków ( w…

"Wypowiedzi przedstawiciela stacji zostały wyjęte z kontekstu. Zapewniamy, że pozostaniemy w gotowości do końca tegorocznej zimy. Wierzymy, że w lutym i marcu zobaczymy się jeszcze na stokach."

Poniżej całe oświadczenie Zarządu Grupy Tatry Super Ski.

"Drodzy Narciarze i Snowboardziści!

W ostatnich dniach coraz częściej pytacie nas, czy planujemy otworzyć stacje narciarskie wbrew zakazowi wprowadzonemu przez rząd. Dziś chcemy odpowiedzieć na Wasze pytania, a także w pełni transparentny sposób wyjaśnić nasze stanowisko i przesłanki, które za nim stoją.

Przede wszystkim – w dalszym ciągu nie zgadzamy się z decyzją rządu o zamknięciu stoków narciarskich. Uzasadnienie tej decyzji, a także dotychczasowa polityka przedłużania obostrzeń dla branży narciarskiej, jest dla nas całkowicie niezrozumiała i pozbawiona merytorycznych podstaw.

Jednak pomimo dzielących nas różnic i rosnących frustracji, decyzja ta pozostaje obowiązującym przepisem prawa. Choć naszym największym marzeniem jest ponowne otwarcie bramek stoków Tatry Super Ski, musimy zachować rozsądek. Jako obywatele i przedsiębiorcy nie możemy dać się ponieść emocjom i wznowić działalności wbrew obowiązującym przepisom. Działanie niezgodnie z prawem – nawet jeśli się z nim nie zgadzamy – nie leży w naszej naturze.

Od 28 grudnia podejmujemy działania, których celem jest przekonanie rządu do ponownego otwarcia stacji – prezentujemy ekspertyzy i raporty z badań oraz rozwiązania stosowane z powodzeniem w innych krajach europejskich. Nasze inicjatywy pozostają jednak bez odpowiedzi. Jednocześnie, pomimo lockdownu, wciąż utrzymujemy stan gotowości do otwarcia, by utrzymać jakość tras, odpowiednią liczbę personelu i w momencie zmiany decyzji móc zapewnić Wam odpowiednie warunki do zimowego wypoczynku.

Stała gotowość wymaga od nas jednak ogromnych nakładów finansowych. Mówiąc wprost – rządowa „tarcza” nie jest wystarczająca. Pozwala na pokrycie zaledwie ok. 70% kosztów trzymiesięcznej działalności. Przed nami 9 kolejnych miesięcy, w których trakcie nieustająco wykonywane są prace – wiążące się ze sporymi nakładami finansowymi – pozwalające utrzymać jakość i bezpieczeństwo ośrodków. Nie zapominamy także o ratach leasingowych, kredytach i podatkach, dlatego obecnie walczymy o odszkodowania i rekompensaty, które pozwolą nam uchronić stacje przed całkowitym zamknięciem na kilka lat. Musicie jednak wiedzieć, że znaleźliśmy się w sytuacji, w której decyzja o otwarciu stoków wbrew zakazom – podjęta pochopnie i pod wpływem emocji – może skutkować całkowitym upadkiem podhalańskich ośrodków i ich zamknięciem w przyszłych sezonach. Chcemy uchronić od tego nasze stacje.

Tym samym prosimy o Wasze wsparcie i zaufanie. Podejmując każdą decyzję i kolejny krok, kierujemy się nie emocjami, lecz przede wszystkim Waszym dobrem i bezpieczeństwem – zarówno teraz, jak i w perspektywie kolejnych zimowych sezonów. Nieprawdą są informacje o zakończeniu sezonu 2020/2021 przez Ośrodek Narciarski Kotelnica Białczańska. Wypowiedzi przedstawiciela stacji zostały wyjęte z kontekstu. Zapewniamy, że pozostaniemy w gotowości do końca tegorocznej zimy. Wierzymy, że w lutym i marcu zobaczymy się jeszcze na stokach.

Bądźcie z nami.

Zarząd Grupy Tatry Super Ski

Podhale, 01.02.2021"

fot. ilustracyjna

Podhale

Podhale - najnowsze informacje

Rozrywka