poniedziałek, 9 stycznia 2023 15:09

Podhale: Ukrainiec przewoził w osobówce 12 Turków. "Celem ich podróży były Niemcy"

Autor Katarzyna Jamróz
Podhale: Ukrainiec przewoził w osobówce 12 Turków. "Celem ich podróży były Niemcy"

Pomysłowość cudzoziemców próbujących przedostać się do krajów Europy Zachodniej potrafi zaskoczyć nawet najbardziej doświadczonych funkcjonariuszy Straży Granicznej. Do niecodziennego zdarzenia doszło w Chochołowie na Podhalu. W wyniku kontroli, Straż Graniczna zatrzymała ukraińskiego kierowcę, który samochodem osobowym przewoził 12 obywateli Turcji.

W wyniku podjętych przez funkcjonariuszy Placówki SG w Zakopanem czynności, wszyscy ujawnieni mężczyźni - obywatele Turcji - zostali zatrzymani w związku z naruszeniem warunków wjazdu i pobytu na terytorium RP. Żaden z nich nie posiadał ważnej wizy uprawniającej do wjazdu i pobytu w Polsce. Ponadto cudzoziemcy nielegalnie przekroczyli granicę wbrew obowiązującym przepisom ze Słowacji do Polski.

– Ustalono, iż obcokrajowcy drogą lotniczą dotarli z Turcji do Serbii, następnie pieszo przedostali się do Węgier. Tam wsiedli do samochodu, którym przez Słowację dotarli do Polski, gdzie po przekroczeniu granicy państwa przez byłe przejście graniczne w Chochołowie zostali zatrzymani. Celem ich podróży były Niemcy

– relacjonuje rzeczniczka.

Komendant Placówki Straży Granicznej w Zakopanem każdemu z 12 obywateli Turcji wydał decyzję o zobowiązaniu do powrotu z 3 letnim zakazem wjazdu na terytorium RP i innych państw obszaru Schengen. Dodatkowo Sąd Rejonowy w Nowym Targu, po rozpoznaniu wniosków Komendanta Placówki SG w Zakopanem, wydał postanowienia o umieszczeniu cudzoziemców w Strzeżonych Ośrodkach dla Cudzoziemców w Lesznowoli i Przemyślu na okres 3 miesięcy.

– Kierujący pojazdem obywatel Ukrainy, został zatrzymany w związku z uzasadnionym podejrzeniem popełnienia przestępstwa, polegającego na organizowaniu innym osobom przekroczenia granicy wbrew przepisom prawa. Sąd Rejonowy w Nowym Targu zastosował wobec podejrzanego obywatela Ukrainy środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Mężczyzna został osadzony w Zakładzie Karnym w Nowym Sączu

– dodaje rzeczniczka.

Inf./Fot. Straż Graniczna Karpacki Oddział Straży Granicznej

Podhale

Podhale - najnowsze informacje

Rozrywka